У последњем месецу, падавине у Србији су прелазиле 150 до 200% у односу на просек, а у неким северозападним и јужним деловима чак и до 300%. Ове количине падавина значајно су поправиле стање земљишне влаге, како у површинским слојевима, тако и у дубљим слојевима, што је олакшало обраду и припрему земљишта за јесењу сетву. Сетва озиме пшенице у оптималном року креће се од 5. до 25. октобра.
Тржишна ситуација у Србији
С обзиром на остварену производњу од око 2,9 милиона тона, и велике залихе из претходне тржишне године, пшенице ће бити довољно за домаће потребе. Процењује се да ће бити могуће извозити чак 2,3 милиона тона. Према подацима Управе царина, до краја септембра 2024/25 тржишне године, извоз пшенице и производа износи 383 хиљаде тона, од чега 305 хиљада тона пшенице у зрну. Ово представља пораст од 5,5% у односу на исти период прошле године.
Српска оаза козијег сира
Иако је у јулу, током жетве, цена пшенице опала за 8,6% у односу на јун, од краја јула до септембра бележи се благи тренд раста. У јулу је просечна цена пшенице износила 20,39 динара по килограму, док је у септембру достигла 20,69 динара, што је 1,5% више него у јулу. Међутим, септембарска просечна цена је и даље нижа за 4,5% у односу на исти месец 2023. године.
Тржиште у Новом Саду указује на просечну цену у другој недељи октобра од 23,19 динара по килограму без ПДВ-а.
Међународна трговина и глобalne тенденције
Према извештају америчког Министарства пољопривреде, прогноза за светско тржиште пшенице за тржишну годину 2024/25 указује на смањење понуде, потрошње и трговине, али и на нешто веће крајње залихе. Понуда је смањена за 1,9 милиона тона, што је последица смањене производње у Европској унији, Русији, Индији и Бразилу. Смањење производње делимично је надокнађено већом производњом у Украјини и већим почетним залихама у Русији.
На светском тржишту, цена пшенице на берзи у Чикагу 15. октобра 2024. године износила је 212,90 долара по тони, док је у Паризу цена достигла 246,41 долара по тони. Ове разлике у ценама утичу на трговинске токове и могу имати значајне последице по домаће произвођаче.
Политике и мере
Влада Републике Србије усвојила је мере за подршку производњи пшенице, укључујући куповину до 30.000 тона меркантилне пшенице по цени од 24,00 динара по килограму. Такође, нове уредбе о обавезној производњи и промету хлеба предвиђају субвенционисане цене брашна типа Т-500. Ограничења цена основних животних намирница остају на снази до 28. фебруара 2025. године, чиме се настоји осигурати стабилност цена и доступност хране.
У светлу актуелних изазова, важно је наставити са мониторингом тржишних кретања и прилагодити политике како би се подстакла одржива производња и задовољиле потребе потрошача у Србији.
Извештај о тржишту пшенице октобар 2024
Извор: МПШВ