Ове јесени, Ваљево је, барем за један викенд, постало главни град хортикултуре у Србији, захваљујући првој јесењој изложби цвећа која је привукла велики број посетилаца и љубитеља природе из свих крајева земље. Догађај је окупио бројне излагаче из различитих делова Србије, који су представили најлепше примерке јесењих цветница и садног материјала. Ово је прва јесења изложба цвећа и садног материјала у организацији Агроразвоја Ваљевске долине.
Изложба је одржана у парку Вида Јоцић, месту које Ваљевци често зову парк на Јадру, где се приређује и пролећна изложба. На овогодишњем догађају учествовало је преко 20 излагача садног материјала. Поред богатства цветних аранжмана, програм је обогаћен и музичким наступима, као што је концерт музичке школе “Живорад Грбић” из Ваљева, а сваког дана до недеље организовани су и други културни догађаји.
Снежана БирчанинМеђу изложеним биљкама, доминирају јесење цветнице које су оплемениле простор раскошним бојама. “Посетиоци су могли да уживају у погледу на златно-жуте хризантеме, које су симбол дуговечности, и виоле, које својим нежним цветовима и јарким бојама уносе ведрину у сваки врт. Магнолије, са својим величанственим белим и розе цветовима, као и егзотични индијски јоргован, били су прави хит међу љубитељима ретких и егзотичних биљака” рекла је за Агробизнис магазин Снежана Бирчанин из “ЈП Агрорарзбој Ваљевске” долине који је био организатор изложбе.
Један од излагача из Врњачке Бање, који је по први пут учествовао на јесењем сајму у Ваљеву, поделио је своје утиске: „Посећујем многе сајмове у Србији, али овај у Ваљеву има посебан шарм. Град је предиван, а организација је на високом нивоу. Донео сам магнолије и индијски јоргован, који су привукли велику пажњу посетилаца. Магнолије су посебно тражене због својих прелепих, ароматичних цветова који симболизују пролеће, али су такође идеалне за јесењу садњу јер се добро укорењују пре зиме. Индијски јоргован је егзотична биљка коју ретко ко у Србији узгаја, па сам срећан што сам имао прилику да је представим овде. Посећеност је изванредна, а Ваљево ми се као град веома допало.“ рекао нам је овом приликом Драган Станојчић.
Излагач из Раље , који се већ трећи пут појављује на ваљевским изложбама, са поносом је представио своју колекцију јесењих цветница: „Донели смо велики избор сезонског цвећа, међу којима бих истакао хризантеме и виоле које су међу најпопуларнијим биљкама за јесенску садњу. Хризантеме, са својим интензивним бојама и густим цветовима, дају сваком врту топлину и живот, чак и у хладнијим данима. Такође смо донели фотиније за ограде, украсне трешње, црвенолисне шљиве и падалице, које својом јединственом формом и бојом додају шарм сваком простору.“
Он је такође говорио о изазовима са којима се суочавају у расаднику: „Имамо око 2-3 хектара земље под биљкама, али је све мање радне снаге. Многи млади одлазе да раде у бањама или као конобари, док је рад у расаднику тежак и захтеван. Ипак, упорни смо и учествујемо на свакој изложби од почетка.“
Посетиоци су поделили своје утиске о догађају:
Марина Петровић из Београда, једна од редовних посетитељки оваквих догађаја, није крила своје одушевљење: „Ово је једна од најлепших изложби које сам посетила. Раскош боја и мириса, аранжмани који су прави мали уметнички радови – просто је невероватно. Набавила сам неколико хризантема и једну магнолију која ме је потпуно освојила.“
Милан Симић из Ужица, заљубљеник у хортикултуру, нагласио је разноликост понуде: „Овде сам дошао да нађем нешто специфично за мој врт, и нисам се разочарао. Врло сам задовољан куповином падалица и црвенолисних шљива које ће додати лепоту мом дворишту. Организација је одлична, и сигурно ћу се вратити и наредне године.“
Тамара Јовановић из Ваљева, која је изложбу посетила са породицом, такође је изразила своје задовољство: „Било је прелепо видети толико различитих врста цвећа на једном месту. Деца су уживала у бојама и мирисима, а и ми смо нашли неке занимљиве биљке за нашу башту. Ова изложба је заиста донела нову енергију у наш град.“
Излагачи су истакли да је, поред љубави према биљкама, важна и правилна нега. За јесење цветнице, попут хризантема и виола, препоручује се садња у земљу како би се добро укорениле пре зиме. Уколико је то немогуће, пресађивање у већу саксију је добра алтернатива, уз обавезно уношење биљака у затворени простор у случају јаче зиме.
Такође, стручњаци саветују редовну прихрану једном или два пута недељно како би биљке биле здраве и цветале до пролећа. Сада је идеално време за пресађивање како собних тако и баштенских биљака, обогаћивање супстрата ђубривом и припрему биљака за период мировања. Пажња на болести и штеточине је неопходна због честих промена температуре и влажности које могу изазвати гљивичне инфекције.