Бесповратну финансијску помоћ за иновацију, у износу од 20 000 франака, од Владе Швајцарске, а уз подршку научно-технолошких паркова Србије, млади предузетници из Крушевца Владимир Шутановац и Иван Ступљанин добили су почетком године. Неколико месеци касније у Расинском Округу виде се и први резултати примене домаћег смарт система за аутоматизацију пољопривредне производње у огледном пластенику за производњу паприке.
У овом случају произвођачи се нису ослањали на искуство и савете пољопривредних стручњака, већ на програм који осим температуре, података о киселости и квалитету земљишта, мери ниво још десетак важних елемената за производњу паприке. До параметра за производњу се долази лако. Кликом на апликацију мобилног телефона.
– У сваком тренутку знам шта треба. Да ли треба фосфор, да ли треба влага да се полије, да ли има вишак влаге, да ли треба калијум, да ли треба азот? Ово нам је први пластеник пробни, планирамо до краја године и следеће године да одрадимо у свих још 22 пластеника и планирамо за отворено поље исто – каже Небојша Милошевић, руководилац пољопривредног газдинства.
Илустрација: Све се решава једним кликом на апликацији
У огледном пластенику очекују принос од 2 и по до 3 килограма паприке по стабљици. Дупло више него у осталим .
– Треба сад да почнемо развој аутоматизације , како би могло све ово што они, људи сад ручно раде, да буде то аутоматски. И после тога ћемо мини метеоролошку станицу, чисто и њима значи, да би имали бољи принос, да би могли да предвиде шта ће, кад ће киша и остале ствари – наводи Иван Ступљанин.
Евидентне су и уштеде у ђубриву, репроматеријалу. Нема расипања, а грешке су сведене на минимум.
– Тако да за неки износ од од пар хиљада еура човек може да дигитализује своје пољопривредно газдинство , а да при том добије и субвенцију и рефундацију од државе – каже Владимир Шутановац.
На питање колико би то коштало да то се то ради са неким другим софтвером који није домаћи производ каже да би то коштало бар 5 до 10 пута више.
Софтвер и модули у овом програму су универзални. Заменом сензора може да се примени у другим гранама пољопривреде, али и у индустрији.
Извор: https://www.ekapija.com/news/4810701/kako-raste-paprika-u-digitalizovanom-plasteniku-kod-krusevca