Телад сименталске расе тежине до 160 килограма била су скупља у односу на претходни период на сточној пијаци у Врању, јер је доминирао износ од 620 дин/кг. Остале цене на сточним пијацама шаренолике.Протекле седмице биле су ниже откупне цене товне јунади тежине од 350 до 480 килограма и товних бикова тежих од 500 килограма у кланицама на подручју пчињског региона. За откупљену товну јунад плаћано је 370 дин/кг, а за товне бикове 360 дин/кг, преноси СТИПС.
У Панчеву су кланичари са овог подручја откупљивали товне бикове по вишим ценама, најчешће за 340 дин/кг. Понуда ове категорије говеда била је просечна. Кланичари са подручја јабланичког региона су откупљивали товне бикове у категорији изнад 500 килограма по доминантној цени од 350 дин/кг и краве за клање СМ расе по доминантној цени од 240 дин/кг. У кланицама на подручју Кикинде и осталих места средњебанатског региона забележен је откуп товне јунади тежих од 480 килограма по доминантној цени од 340 дин/кг и крава за клање по цени од 200 дин/кг.
Илустрација: Расте цена прасића, али и товних свиња
Раст цене прасади и товних свиња
Прасад тежине од 16 до 25 килограма су поново достигла откупну цену од 400 дин/кг у кланицама на подручју сремског региона, што указује на чињеницу да су скупља у односу на претходни период. Упркос доброј понуди товних свиња тежине од 80 до 120 килограма на подручју јужнобанатског региона евидентиран је раст откупне цене у односу на претходни период, јер је доминирао износ од 200 дин/кг.
Раст откупних цена прасади од 16 до 25 килограма и товних свиња тежих од 120 килограма забележен је протекле седмице у кланицама на подручју јужнобачког региона, доминантна цена прасади износила је 350 дин/кг, а товљеника 180 дин/кг. У кланицама на подручју средњебанатског региона је дошло до раста откупне цене крмача за клање, а преовладавао је износ од 160 дин/кг. На пијаци живе стоке у Краљеву евидентиран је раст цене прасади од 16 до 25 килограма на доминантних 320 дин/кг и товних свиња, које су се могле пазарити по цени која је варирала од 280 до 340 дин/кг, у зависности од категорије и квалитета грла.
Илустрација: Слабија понуда, али и цена за јагњад
Изједначила се цена јагњади и јаради у Краљеву
За јагњаду Врању требало је издвојити 560 дин/кг, а за јарад 460 дин/кг. За продају је било довежено по скоро педесетак грла од сваке врсте. Раст продајне цене оваца на доминантних 220 дин/кг и пад цене јагњадина 450 дин/кг карактеристика је друге седмице новембра на сточној пијаци у Лозници. Понуда јагњади била је просечна, док је понуда оваца била јако слаба.
Кланичари са подручја подрињског региона оборили су откупну цену јагњади на доминантних 460 дин/кг. Јагњад су протекле седмице била скупља и на пијаци живе стоке у Чачку, јер се продаја углавном одвијала по цени од 500 дин/кг, а продаја је била, по мишљењу произвођача, задовољавајућа. Није било значајније промене у погледу понуде јагњади, шиљежади и оваца на пијаци живе стоке у Пожаревцу. За јагњад су купци тредали да издвоје 550 дин/кг, за шиљежад 240 дин/кг, док је доминантна цена оваца, протекле седмице, износила 220 дин/кг, на сточној пијаци у Пожаревцу, преноси Ало.рс.
На сточној пијаци у Краљеву, протекле недеље, изједначиле су се цене јагњади и јаради на 500 дин/кг. Осим њих, могле су се пазарити још и овце по доминантној цени од 180 дин/кг и овнови за приплод за које је требало издвојити непуних 30.000 динара по грлу, преноси Курир, писање Стипс.
Извор: https://www.dnevnik.rs/biznis/poljoprivreda/sta-desava-na-stocnim-pijacama-cene-teladi-prasadi-dostizu-rekorde-ponuda-ovaca-jagnjadi-jako-slaba-2024-11-21