Европска комисија саопштила је да је 50 одсто увезеног меда лажно. Пчелари су у тешкој ситуацији, јер не могу да се боре са нелојалном конкуренцијом на тржишту. Неки већ одустају од пчеларства, јер је финансијска ситауција постала неиздржива. То је био један од разлога да се организују и оснују Европски пчеларски савез (EBA) и који су се укључили и многи пчелари из Србије.
Уколико се овакав тренд настави, на полицама буде све више фалсификованог меда, а државе не предузму конкретне кораке, нестаће пчелињаци али и пчеле које имају и значајну улогу у пољопривреди.

Биљана Томић, генерални секретар Европског пчеларског Савеза каже да се плаши да одустајање од пчеларства не постане тренд. Тада би се нанела огромна штета пољопривреди у Европи, управо због изостанка опрашивачке улоге пчела.
“Без пчелара нема пчела. Због климатских промена, тровања пестицидима, болести пчела и других изазова, пчеле самостално не могу опстати. Пчелари су потребни свакој заједници, друштву. Општи трендови у пољопривреди где се користи роботика још нису успели да замене знање и стручност
једног преданог пчелара који са љубављу негује пчеле, а без пчела нема живота на планети”, навела је Томић за Еуронењс Србија.
Додаје да пчела није значајна само због меда, већ и због других пчелињих производа (прополис, матична млеч, перга). Осим тога има огромну улогу у пољопривреди због опрашивања. То је једна од најважнијих функција, од које зависи количина хране у свету. Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) је изашла са подацима да се опрашивачком улогом пчела приноси у пољопривреди подигну за 153 милијарде евра, што пчели даје посебан значај.

Објашњава да највећу гаранцију квалитета купци имају када набављају мед директно од пчелара, а уколико се набавља у трговини мора се водити рачуна.

Илустрација: Тржиште ЕУ је препплављено лажним медом

Порекло меда
Недавно је на иницијативу Словеније Европски парламент усвојио нова правила за означавање порекла меда који се налази на полицама трговина. Наиме, сада ће уместо речи “мед из ЕУ” и “мед ван ЕУ”, пакери морати да наведу све земље порекла меда у централном видном пољу производа и то у опадајућем редоследу сходно присутној количини меда из те државе у тегли.

Фалсификовани мед не ствара само нелојалну конкуренцију пчеларима, већ носи одређене ризике и за здравље људи.

“Фалсификовани мед носи ризик по здравље потрошача. Стручни тим ЕБА је недавно изнео све бенефите европског меда и указао на опасност која прети потрошачима од фалсификата, јер се током фалсификовања у њега додају чак и жива сода, вештачки ензими, вештачке ароме, вештачке боје, шећери ниског квалитета. Већина фалсификата је обичан шећерни сируп са додацима, пчеле тај лажни мед најчешће нису ни виделе. Он служи само за превару потрошача и да донесе профит фалсификатору. У лажном меду нема биолошке вредности коју пчелињи мед пружа људском организму, нема ензима које су пчеле додале и који му дају благотворност и корист за људски организам, због чега га и користимо”, истакла је она.
Борба против фалсификовања меда је један од главних циљева недавно основаног Европског пчеларског савеза у ком се до сада окупило око 300.000 пчелара из ЕУ, али и земаља које нису чланице ЕУ.

Фалсификатори су се толико извештили у фалсификовању да је чак и пчеларима тешко да препознају лажни мед. Купац нема никакве шансе. Доказивање да ли су мед произвеле пчеле или је лажни једино може са сигурношћу да утврди лабораторијска анализа. Европски пчеларски савез тражи и да се уведе јединствена методологија за утврђивање аутентичности меда на територији целе Европе јер, како кажу, “мед који нису направиле пчеле, није мед”.

Илустрација: Мед је трећа најфалсификованија намирница на свету

Најфалсификованија намирница
Иначе, мед је трећа на свету најчешће фалсификована намирница. Пчеларски посао је изузетно тежак и захтеван, изискује знање и умешност, а фалсификатори се на “лаган” начин богате.
Осим борбе против фалсификовања меда, циљ Европског пчеларског савеза је и борба за увођење посебних субвенција по кошници и то по основу доприноса за опрашивање, како би се препознала и вредновала опрашивачка улога пчела. Трећи циљ им је борба проитив неправилне употребе пестицида који су отровни за пчеле и који доводе до масовног тровања пчела.

Из Европског пчеларског Савеза поручују да ће све своје активности и планиране акције усмерити ка томе да се заштите пчеле, пчелари и потрошачи у Европи.

“Ступили смо у контакт са свим челним људима у Европи, покренули низ активности, саопштења за медије, промотивни видео, како би што шира јавност била упозната са стањем у пчеларском сектору у Европи, где нам је изузетно важна помоћ медија у спашавању пчела, пчелара и потрошача Европе”, каже Томић.

Ова организација сваког месеца објављујемо свој електронски часопис EBA Магазин “Без пчела нема живота” који шаљу на хиљаде адреса у Европи. Ступили су у контакт са свим пчеларским савезима у Европи, те очекују укључивање великог броја пчеларских удружења до краја године.

Седисте Савеза је у Словенији, земљи пчеларства, одакле је и председник удружења Боштјан Ноч.

Илустрација: https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/133552/lazni-med-i-u-evropskim-marketima-pcelari-u-teskoj-poziciji-falsifikatora-sve-vise-na-trzistu/vest

ФОТО: Pixabay/Unsplash

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.