Док агрономи процењују да је просечан принос по хектару кукуруза ове године у Србији био за трећину мањи него прошле, Дејан Ђокић (49), пољопривредник из Трешњевице код Параћина, успео је да оствари одличан принос. Њиве је заливао помоћу пумпе на струју, коју је довео до поља. У просеку је имао више од десет тона по хектару, што је готово двоструко више од резултата које су постигли његови суседи.

Ђокић је на 12 хектара успео да добије солидан принос, јер је већ годинама улагао у системе за наводњавање и довод струје. Ове године му се улагање исплатило. “Имали смо сушну годину, али сам успео да заливам и спасем род кукуруза,” каже Дејан Ђокић, док показује високе клипове у свом пољу. “Без наводњавања, принос би био много мањи.” Као што Ђокић објашњава, електрификацију свог имања започео је пре двадесетак година, када је купио мотор за пумпу за наводњавање. Годинама касније, проширио је систем на цело имање, и сада планира додатна улагања.

НИСКА ОТКУПНА ЦЕНА

И поред високог приноса, Ђокић се суочава са проблемом ниске откупне цене. “Род је добар, али цена није задовољавајућа. Ове године се трудим да сачувам кукуруз за боље дане,” каже он. У општини Параћин, род кукуруза је преполовљен због суше. “Клипови су много ситнији и лошијег квалитета,” истичу пољопривредници из овог краја. Ђокић, међутим, верује да су климатске промене учиниле наводњавање неопходним, јер ће само тако моћи да опстане у пољопривреди. “Без воде, приноси су нереално ниски,” додаје он.

Иако је заливао своје њиве, Ђокић сматра да је кључ у правовременом планирању. “Наводњавање је све потребније, јер су лета све сушнија,” закључује овај пољопривредник, планирајући већ сада додатне инвестиције у пољопривредну опрему.

Зорана Рашић

Извор: НОВОСТИ

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.