Представници Агробизнис магазина бораве у Француској где су гости чувеног сајма пољопривреде  Sommet de l’Elevage  у граду Clermont Ferrand. Овом приликом посетили смо и породична фарму ГАЕЦ де ла Вергне, смештена у близини овог града. Разлог наше посете овој фарми је то што представља успешан пример модерног и ефикасног управљања млечним говедарством. Ова фарма, која се специјализовала за узгој Холштајн крава, успела је значајно да повећа производњу млека током година, захваљујући иновацијама и посвећености.

Историја фарме

Jérôme, тренутни власник, придружио се породичном бизнису 2000. године. Од тада, фарма је доживела бројне промене, укључујући увођење робота за мужу 2012. године и проширење објеката 2016. са додатком другог робота за мужу. Године 2021., Jérôme-ova супруга Sarah преузела је вођење фарме након што се његова мајка повукла у пензију. Sarah је такође активна као чланица управе уније Прим’Холстеин у Пуy де Дôме, док  Jérôme обавља функцију председника кооперативе SODIALL у MASIF Central.

Резултати производње: 11000 литара по крави

Од скромних почетака са 60 крава и годишњом производњом од 430.000 литара млека, фарма је 2024. године достигла запањујућих 1.300.000 литара млека са стадом од 130 Холштајн крава. Просечна млечност по крави износи 11.000 литара, са 4,01% масти и 3,29% протеина, што је резултат пажљивог одабира генетике и ефикасних метода узгоја.

Одрживо пословање

Фарма се налази у зони Цомбраиллес, која је брдовита са надморском висином од 800 метара. Клима је континентална са утицајем Атлантског океана, док је тло вулканског порекла, плитко, са пХ вредношћу између 4,5 и 5,5. Просечна годишња количина падавина износи 750 мм, што доприноси одрживости и квалитету пашњака. Фарма примењује систем зеро-гразинг, где се краве хране на пашњацима, али без изласка ван фарме, што омогућава већу контролу исхране и здравља стада.

Биљна производња

Укупно 183 хектара се користи за пољопривредну производњу, од којих је 75 хектара стални пашњак, 37 хектара привремени пашњак, 11 хектара је намењено узгоју пшенице, док се 26 хектара користи за производњу тритикалеа и 34 хектара за силажу кукуруза.

Генетика

Један од кључних успеха фарме лежи у управљању генетиком стада. Краве први пут теле у просеку са 29 месеци, а стопа замене стада износи 35%. Овакав пажљив одабир омогућава постизање одличне телесне грађе и високог квалитета млека.

Ова фарма не само да је пример успешног пословања у млечном говедарству, већ и прилагодљивости променама, ефикасног управљања ресурсима и очувања породичне традиције.

Производње млека по крави кроз године

Кроз године, фарма ГАЕЦ де ла Вергне бележи значајан раст у просечној количини млека по крави. Године 2000., просечна млечност износила је 8.500 литара по крави. Већ до 2012. године, овај просек се попео на 9.500 литара, што је био импресиван раст у релативно кратком периоду. Међутим, врхунац долази 2024. године, када је свака крава на фарми у просеку давала невероватних 11.000 литара млека годишње. Овај континуирани пораст од чак 2.500 литара по крави кроз две деценије јасно указује на посвећеност унапређењу генетике, исхране и услова у којима се стадо држи.

Радна снага и цена млека

На фарми раде супружници и отац нашег домаћина господине Jérôme. Добра механизације, генетика, роботи за чишћење, мужу о распоређивање хране су од огромне помоћи и наравно сарадња са ветеринарском службом. Цена млека у откупу је 0,465 евра односно 465 евра за 1000 литара. Откуп млека ради задруга а они кажу да су задовољни сарадњом. Немају субвенције за млеко. Ово место се иначе налази на 45 минута од града и заиста лепо изгледа. Путеви су уређени као и дворишта. Смећа нема нигде, обала такође а у зависности од типа производње краве су у фармама без везова или на испаши.

Аутор: Горан Ђаковић

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.