Тројица пољопривредника – Предраг Вељковић, Златко Кокановић и Џоко Чурчић – оптужили су Министарство пољопривреде Србије да су њихова газдинства пасивизирана због политичке или еколошке активности. Док пољопривредна удружења најављују протесте и блокаде уколико одлуке о пасивном статусу не буду укинуте, објашњење стиже од Слободана Николовског, директора Управе за аграрна плаћања у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде који је био гост телевизије NEWSMAX BALKAN.

Шта значи пасиван статус газдинства?

Николовски је истакао да се пољопривредна газдинства у Србији деле на активна и пасивна, у зависности од испуњавања одређених законских услова. „Активан статус подразумева регистровано газдинство са валидним власништвом над земљиштем, закљученим уговорима о закупу, као и уредним обавезама према држави,“ нагласио је он.

Разлози за пасивизацију

Према његовим речима, разлози за пасивизацију могу бити административне природе, као што су истек уговора о закупу земљишта или неиспуњавање обавеза према прописима о коришћењу субвенција. Николовски је додао: „На основу инспекцијских контрола, утврђено је да одређени корисници нису испунили прописане услове, што је довело до пасивизације.“

Тако је, на пример, газдинство Златка Кокановића стављено у пасиван статус јер није испунило услове у вези са смештајем животиња и управљањем стајњаком, истакао је директор. „Контрола је показала да објекти за смештај животиња не испуњавају минималне стандарде. Газдинству је изречена мера од пет година пасивног статуса,“ прецизирао је он.

Када је реч о газдинству Џока Чурчића, Николовски је навео да је проблем била погрешна пријава култура на катастарским парцелама. „Подаци који су пријављени нису одговарали стварном стању на терену, што је аутоматски довело до пасивизације,“ потврдио је он.

Процедура пасивизације

Поступак пасивизације може бити аутоматски или након инспекцијских контрола. „Ако пољопривредник не испуни обавезе према уговорима, система ‘е-Агра’ аутоматски препознаје неправилности и ставља газдинство у пасиван статус,“ објаснио је Николовски.

Могућност враћања у активан статус

Ипак, газдинства могу поново постати активна. „Пољопривредници који исправе уочене недостатке и испуне све услове могу поднети захтев за поновно активирање газдинства,“ нагласио је Николовски, додајући да је процедура јасно дефинисана у закону.

На крају, он је одбацио наводе о политичкој мотивисаности поступака, истичући да Министарство пољопривреде поступа по истим критеријумима за све кориснике. „Сви случајеви су обрађени у складу са важећим прописима,“ закључио је Николовски.

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.