Задруге широм света 06. јула прославиле су Међународни дан задругарства, 102. по реду. Традиционално, то је прилика за све задруге да покажу свој допринос изградњи одрживе будућности и убрзају напоре за достизање и спровођење Циљева одрживог развоја до 2030. године, саопштио је Задружни савез Србије. Упоредо са 102. Међународним даном задругарства, прославља се и 30. по реду Међународни дан задруга Уједињених нација. Међународни дан задруга се обележава сваке године од 1923. у оквиру националних асоцијација, а 1995.године Уједињене нације су одлучиле да свака прва субота у јулу, буде проглашена за Међународни дан задругарства.Земљорадничке задруге имају улогу да производе, преузимају, откупљују, прерађују пољопривредне производе, да снабдевају задругаре репродукционим материјалом, средствима за производњу, деловима за пољопривредну механизацију и врше промет робе.Данас у задружном сектору у свету има више од милијарду чланова-задруга и он представља извор егзистенције за око три милијарде становника.

Изложба говеда сименталске расе у Бујановцу

У Бујановцу је одржана Изложба говеда сименталске расе, четврта по реду, која је одушевила не само излагаче и бројну публику, већ и стручни жири и еминентне госте из ове области. Директор Ветеринарске станице Миодраг Милковић са сарадницима учинио је да све буде беспрекорно, а гости из стручних и научних институција, међу којима и председник Задружног савеза Србије, Никола Михаиловић, сложили су се да изложба, не заостаје за сличним манифестацијама у региону и Европи, а овдашњи узгајивачи имају разлога за понос и оптимизам. Апсолутна победница четврте по реду Изложбе говеда сименталске расе у Левосоју код Бујановца, је крава власника Аднана Сулејмана из Несалца, која је стара пет година и у периоду последње лактациједала је 5.785 литара млека, нешто мање од 20 литара дневно. Раиф Бекташи из Великог Трновца власник је најбољег грла у категорији приплодних крава. У категорији јуница победу је однела крава Миодрага Митића из Раковца, а у категорији првотелки победила је крава  Гордане Јаћимовић из Горњег Вртогоша. Све три победнице у својим категоријама добиле су златно звоно и новчану награду од по 100.000 динара, а шампионка изложбе добила је пехар и 120.000 динара. Сточарство у општинама Бујановац и Прешево представља водећу грану пољопривредне производње. Поред заштите здравља животиња, један од императива у раду Ветеринарске станице Бујановац, је очување и унапређење расног састава сточног фонда.

Жетвени дан у Новом Милошеву

У Новом Милошеву одржана је 17. по реду манифестација „Жетвени дан“ у организацији Задружног савеза Војводине и ЗЗ „Милошево“ Ново Милошево, уз подршку суорганизатора Привредне коморе Војводине и Ките д.о.о., дугогодишњих партнера Савеза. На Жетвеном дану се уз прве откосе обележава почетак жетве пшенице и износе подаци о калкулацији цене коштања производње пшенице. Мр Јелена Несторов Бизоњ поздравила је присутне и изнела калкулацију цене коштања производње пшенице, према којој укупни трошкови производње пшенице рода 2024. године по хектару износе 162.975 динара. Уз очекивани просечан принос од 5.500 кг/ха, цена коштања производње пшенице рода 2024. године износи 29,63 дин/кг. Она је нагласила да постоје значајне прелазне залихе пшенице, мање у односу на прошлу годину, а мање су и површине под пшеницом рода 2024. године, што значи да ће и понуда нове пшенице бити мања. Посебно је нагласила да је Управни одбор Савеза на редовној седници размотрио актуелну ситуацију у пољопривреди за време жетве и предложио је надлежним државним органима мере које би унапредиле положај примарних пољопривредних произвођача и земљорадничких задруга. Жетвени дан је и ове године окупио многобројне задругаре, пословне партнере, универзитетске професоре, представнике републичких и покрајинских органа и представнике медија. Манифестацији су, између осталих, присуствовали Ивана Поповић, државна секретарка у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде и Никола Михаиловић, председник Задружног савеза Србије.

“Златне руке” у Великом Дреновцу

У Великом Дреновцу одржана је традиционална манифестација „Златне руке”, у организацији Удружења жена „Видовданке” и КУД “Видовдан”. Манифестацију је отворио председник Задружног савеза Србије, Никола Михаиловић у присуству бројних гостију, директора Института за крмно биље са сарадницима, као и десет удружења са којима ове вредне Дреновчанке сарађују. Председник Задружног савеза Србије је и овом приликом истакао значај задругарства за развој пољопривреде и села, као и очувања традиције и културног наслеђа, нагласивши значај примене науке у пољопривредној производњи и у том смислу изузетну улогу научних инститиуција са дугом традицијом, као што је Институт за крмно биље из Крушевца, који обележава 140 година постојања.Удружења су се такмичила у неколико категорија: изабрана је најбоља старинска торта, најлепша погача, најлепши штанд. Такође, изабран је и најбољи гулаш, а за припрему овог специјалитета из котлића било је пријављено 15 екипа. Манифестација је одржана испред Дома културе у Великом Дреновцу, а наступили су чланови Културно-уметничких друштава „Видовдан” из Великог Дреновца,„Чарапани” из Крвавице и Аматерско-фолклорног ансамбла „Осмех” из Сврљига.

Састанак о сточарству у Лајковцу

У Лајковцу је одржан састанак посвећен унапређењу сточарства, коме су присуствовали представници академске заједнице, струке, министарства пољопривреде и сточари. Разговарало се о стању сточарства и могућностима за унапређење сточарске производње у Србији, имајући у виду природне потенцијале. Циљ је да сточарство буде одрживо, тако да има финсијских ефеката који ће мотивисати младе људе да остану на селу. У циљу обнове сточарства потребно је заузети стратешки став, чуло се овом приликом. Састанку је присуствовао и председник Задружног савеза Србије Никола Михаиловић, који је нагласио потребу удруживања, примену најновијих научних достигнућа и обнове сточарства за развој пољопривреде. Он је истакао да је неопходно искористити ресурсе брдско-планинских подручја, као и да је формирање матичних запата могуће на више начина, о чему би наука и струка требало да дају завршну реч, а специјализоване сточарске задруге реализују у пракси. Изазов је пред свим носиоцима аграрне политике и потребно је што пре започети са решавањем ових крупних питања, закључио је Михаиловић.

Извор: АГРОБИЗНИС МАГАЗИН

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.