Ово лето остаће упамћено као најтоплије у историји Србије од кад се врше мерења температуре. После дугог и жарког лета, а према најавама метеоролога из РХМЗ, очекује нас јесен са температурама изнад просека. У већем делу Србије септембар ће бити топлији и просечно влажан, а у југоисточној Србији топлији и сувљи.

Овакво време никако не погодује пчелама, а климатске промене већ се осећају у смањеним приносима меда посебно ове године. Нешто боље су прошли пчелари који су своје кошнице селили у више, чак и планинске пределе, али се у једном сви слажу – не памте овако лошу годину кад су у питању приноси меда.

Топла јесен опасна за зимске пчеле

Најава топле јесени свако не иде у прилог пчелама и пчеларима, а научници објашњавају и зашто. Према истраживању научника са Државног универзитета у Вашингтону топло време током јесени могло би да додатно погорша ситуацију и допринесе одумирању пчела током зиме. Према резултатима овог истраживања које је објављено у научном часопису Scientific Reports, летење скраћује живот пчелама, а пчеле радилице летеће да пронађу цвеће кад год је погодно и топло време, без обзира на то колико је меда већ има у кошници.

Илустрација: Научници су открили да све дуже јесени са топлим временом за летење пчела повећавају вероватноћу колапса колоније током зиме 

Користећи моделе климе и популације пчела, истраживачи су открили да све дуже јесени са топлим временом за летење пчела повећавају вероватноћу колапса колоније током зиме и у рано пролеће кад је друштво и најрањивије. Уколико превише старијих пчела радилица умре пре него што се појаве нове пролећне пчеле спремне за прикупљање хране читаво друштво може да пропадне. Научници су проценили да се то дешава када у кошници има мање од 5.000 до 9.000 одраслих пчела. Зато је јесен право време да се појачају слаба пчелиња друштва како би лакше и боље преживела презимљавање, пише сајт Farm Progres.

Како упозоравају научници, топло јесење време погодује појави болести и штеточина у кошницама посебно варое, па је неопходно појачати заштиту пчела од ове гриње која може да нанесе велике штете пчелињем друштву. Иако колоније могу да се прилагоде променама температуре услед терморегулације временске прилике имају вишеструке ефекте на исхрану и понашање медоносних пчела као и на њихову способност зимовања.

Сам процес зимовања пчела почиње смањењем споњне температуре, али топли периоди који се протежу у касну јесен или рану зиму неповољно утичу на само пчелиње дрштво што за последицу има управо губитак већег броја пчела. Научници су покушали на разне начине да реше овај проблем, па је било покушаја да се кошнице уносу у хладније просторије, као што су рецимо подруми, али ово није дало задовољавајуће резултате.

Радови у пчелињаку у септембру

Иначе, септембар је месец када се радови у пчелињаку приводе крају. Како пише у Подсетнику за пчеларење у издању који је својевремено објавио Агробизнис магазин ако је припрема за зиму добро одрађена у августу, септембар је месец када треба евентуално допунити резерве хране и појачати третирање против верое. Додатне интервенције у пчелињаку најчешће се односе на избацивање понеког рама који је полупразан или лоше изграђен.

Илустрација: Септембар је право време за проверу и заштиту од болести и штеточина које нападају пчеле

Такве рамове је добро преместити у крај кошнице чак и ако на њима има мало легла. Уколико друштво из било ког разлога остане без матице неопходно је спојити га са другим друштвом или растурити рамове (поготово ако у њима има старијег легла и меда) и овим пчелама појачати друга друштва.

Код друштва са недовољном количином хране препоручљиво је осим додатног прихрањивања избацити по неки рам из центра кубета у коме има најмање меда како би се тиме сузио простор без меда и обезбедило сигурније зимовање. Такав рам се пребацује на крај кошнице, а ако на њему има нешто легла ставља се ближе иза рама са медом да ипак буде боље покривен пчелама, а изван простора кубета које ће ући у зиму. Друштва у ЛР кошницама требало би да имају око 1,5 кг меда по раму запоседнутих пчелама, а код ДБ типа кошница нешто више односно између 1,5 до 2 кг меда како би се осигурало сигурно зимовање и избегло гладовање пчела.

Приликом прегледа легла треба проверити да ли је друштво здраво, јер је услед природног смањења површина под леглом лакше уочити промене и могуће болести.

За мање искусне пчеларе треба напоменути да ово није право време за премештање пчелињих друштава у нове кошнице које нису до сада биле насељаване. Разлог је врло једноставан – пчелама је потребан пропосис на зидовима кошница који их штити од болести. Крајем септембра се могу ставити чешљеви на улаз у кошницу како би се друштво заштитило од уласка штеточина као што су ровци имишеви, али се овај посао можете обавити и у октобру.

Извор: Агробизнис магазин

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.