НОВИ САД – Законом о буџету за наредну годину, за пољопривреду је опредељено 138,5 милијарди, што уз рефакцију на гориво, од 11 милијарди, чини износ аграрне касе од око 150 милијарди динара. Колико су важна подстицајна средства за различите области пољопривреде, шта кажу пољопривредници и да ли имају конкретне предлоге?
Сваки вид подршке аграру од стране надлежних државних институција значи пољопривредним газдинствима, каже ратар Предраг Зарић из Бачког Градишта и указује на важност правовремене исплате субвенција.
“Да субвенција што пре легне у сетви, чак ако може и пре сетве да би могли то да платимо и да нам остане неки динар у џепу, да би тај динар могли да определимо, да ли за гориво, да ли за вештачко ђубриво или нешто треће”, каже Зарић
Има и пољопривредника који сматрају да би аграрну политику требало тако креирати да се субвенционисан репроматеријал правда рачунима.
“Субвенције су добро дошле, битно је да су редовне и у правом моменту, када су нама највише потребне. Иначе, ја не волим то што је то тако директно,више бих волео да се сваки динар правда рачунима за семе, за гориво, за утрошени материјал”, каже Миленко Јовановић из Лаћарка.
Илустрација: Субвенције су увек добро дошле, битно је да су редовне и у правом моменту
Подстицајна политика у виноградарско-винском сектору мора имати континуитет, мишљења је произвођач грожђа и вина Александар Савић, из Сремске Каменице.
“По мени, ако се већ почне са таквим субвенцијама, то не треба да стаје све док виноградарство и винарство не стану на неке своје јаке ноге. Ако се упоредимо са неком развијеном земљом, да се поставе добри темељи, а онда је у реду да се умање те субвенције и помоћ”, каже Савић.
Како ће тачно бити распоређена подстицајна средства за различите области пољопривредне производње знаће се по доношењу уредбе о расподели подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.
Извор: https://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/aktuelno/kako-ce-biti-rasporedjena-podsticajna-sredstva-za-razlicite-oblasti-poljoprivrede_1590805.html