Једна од важнијих мера у воћнацима која има за циљ припрему биљака за наредну годину јесте фолијарна прихрана воћака која се изводи све до почетка зимског мировања. У току вегетације због раста и развића плодова, лисне и дрвенасте масе, значајна количина микро и макроелемената смањује се у земљишту.

Имајући у виду наведено неопходно је биљкама обезбедити приступачне микро и макро елементе које ће брзо усвојити и депоновати у својим органима за почетак наредне вегетације. Пре опадања лишћа воћка повлачи сва хранива у своје дрвенасте органе и коренов систем. Пре него што почне повлачење сокова у биљкама потребно је одрадити третман хранивима фолијарним путем.

Тако се овим, јесењим третманом након бербе повећава потенцијал биљке, а са њим количина и квалитет приноса за следећу годину. Препоручује се примена препарата која садрже азот, фосфор, калијум, цинк и бор. До краја октобра могу да се ураде два фолијарна третмана, а од новембра може да се почне употребом стајњака и минералног ђубрива око стабла. Било би добро да се стајњак и хранива заору.

Илустрација: Препорука је да се воће на јесен прска препаратима на бази бакра како би што спремније ушло у зиму

Такође, неопходно је јесење прскање воћака средствима на бази бакра. Бакарни препарати су синоним за јесење прскање воћака. Осим тога бакар утиче и на боље одрвењавање младара и ластара и чини биљку спремнијом за улазак у зимски период. Када говоримо о времену третирања најбоља ефикасност “јесењег” прскања би се постигла са два третирања.

Први третман би било добро урадити када опадне 30-40% лишћа, а други када опадне 70-80%. Међутим, воћари обично ово третирање обављају када опадне 60-70% лисне масе. Ово може бити економична и добра стратегија када до опадања лисне масе дође за релативно кратко време, али проблем може бити када период опадања лисне масе траје дужи временски период праћен топлом јесени са већим количинама падавина.

За осетљиве воћне врсте период од првог опалог листа до 70% лисне масе је сувише дуг период без заштите јер први ожиљак настао опадањем листа представља улазно место за патогене и бактерије, те су у оваквим случајевима неопходна два третмана бакарним препаратима.

Извор: ПССС

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.