Министар Мартиновић најавио посете задругама
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић састао се са председником Задружног савеза Србије, Николом Михаиловићем, председницом Задружног савеза Војводине Јеленом Несторов и председником Општег савеза за пољопривреду и рурални развој Небојшом Прекићем, са којима је разговарао о функционисању њихових асоцијација и организација и будућим активностима. На састанку је истакнуто да ове асоцијације и организације окупљају више од 3.000 задруга са више од 100.000 чланова, те је указано на то да би дугогодишња успешна сарадња коју имају са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде требало да се настави и у будућности. Пошто су саговорници министру образложили и изазове са којима се суочавају, а за чије превазилажење би им била значајна помоћ Министарства пољопривреде, министар Мартиновић најавио је посете задругама и разговор са члановима, како би се заједнички дошло до одрживих решења.Том приликом министар Мартиновић је најавио посете задругама широм Србије.
Отворен погон за прераду поврћа и воћа бољевачке женске задруге „Ртањске домаћице“
У присуству председника општине Бољевац и председника Задружног савеза Србије, у селу Валакоњу отворен је мини погон за прераду поврћа и воћа у оквиру прве женске задруге “Ртањске домаћице”. Прва женска задруга у Србији основана је 2017.године, а чланице се баве пластеничком производњом и прерадом поврћа и воћа по традиционалним рецептурама. Циљ “Ртањских домаћица” је социјално и економско оснаживање жена, као категорије која се теже запошљава или теже пласира своје производе, а носи терет опстанка пољопривредног газдинства.Финансијску подршку за опремање задруге пружило је Министарство за бригу о селу, општина Бољевац је обезбедила простор за рад, а Задружни савез Србије је подржао реализацију идеје о економском оснаживању жена кроз удруживање. Ова задруга је добар пример задружне праксе и сарадње свих чинилаца аграрне политике, а када је реч о Задружном савезу Србије пружање помоћи у стручном делу је од великог значаја за успешан рад прве женске бољевачке задруге.
Прва женска задруга „Ртањске домаћице“ Светосавска 15 19730 Бољевац
Душанка Јевтић, директорка Задруге; +381604602959 office@rtanjskedomacice.rs
Кркобабић са задругарима и представницима УСАИД о финансирању удружених пољопривредника
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић састао се са представницима УСАИД и председницима Задружних савеза Србије и Војводине, Николом Михаиловићем и мр Јеленом Несторов Бизоњ, у циљу дефинисања начина да пољопривредници добију финансијска средства која су им неопходна. “Циљ је да пронађемо одговарајућу, функционално одрживу форму, да наш пољопривредник може да добије финансијска средства онда када су му потребна. И не само да их добије, него да их адекватно користи и народски речено – да га то скупо не кошта”, рекао је министар.Представници УСАИД пројект менаџери Александар Павловић и Александра Кржић, истакли су значај понуђених модела за финансирање сектора пољопривредне производње, а који су разматрани претходно и у Народној банци Србије и биће предмет даље разраде и анализа. У оквиру Студије о могућностима пружања финансијске подршке задругама коју су доставили представници УСАИД дат је:преглед садашњег стања начина финансирања задруга, нови модел финансирања задруга кроз оснивање специјализованог Фонда у оквиру Министарства из кога би квалификоване задруге могле да добију кредит под повољним условима, модел Штедно кредитних задругакоји тренутно није могуће имплементирати због законских ограничења. Председник Задружног савеза Србије, Никола Михаиловић истакао је значај пројекта “500 задруга у 500 села”, јер је на директан начин први пут у историји финансијски помогао рад задруга, а тиме и даље удруживање домаћина
Одржана “Кривовирска сиријада“
У Кривом Виру код Бољевца одржан је трећи по реду Фестивал сирева “Кривовирскасиријада”, туристичко-привредна манифестација у оквиру које се организује такмичарска изложба сирева. То су овчији, козји, крављи, димљени сиревиса додацима ручне израде у домаћинствима. На гастрономској манифестацији, учествовало је више од 50 излагача сирева и више од 100 излагача, који су промовисали осталу гастрономску понуду овог краја Србије. Посетиоци су дегустирали и могли да купе сиреве врхунског квалитета, а поред продаје сира и производа домаће радиности за посетиоце јеприређен и богат културно-уметнички програм.Догађај је почео кувањем овчјег паприкаша, након чега је отварена продајно-такмичарска изложба сирева. На манифестацији је одржан чобански вишебој, наступили су свирачи на дудуку, фрули, гајдама, а затим је уследио дефиле културно-уметничких друштава, након чега је на летњој позорници одржан музички програм. Поред сирева, посетиоци су били у прилици да дегустирају традиционалне производе овог краја: домаћу ракију, вино, природне сокове и џемове, домаћа слатка и мед.
Одржана 43.Међународна изложба ситних животиња у Пожаревцу
Најстарија пратећа манифестација Љубичевских коњичких игара је изложба “Љубимац”, која је ове године забележила своје 43. издање. Међународну изложбу птица, живине, голубова, кунића и цвећа организовало је Друштво „Љубимац“ из Пожаревца и на тај начин својим примером дало допринос на пољу очувања, заштите и унапређења човековог животног и радног окружења. У предвечерје отварања Изложбе, која окупља одгајиваче из земље и иностранства, одржана је „Ноћ љубимца“ са циљем непосредног дружења, доделе признања најзаслужнијим појединцима и организацијама и опуштања у пријатној атмосфери Хиподрома. Овом догађају присуствовали су, између осталих, представници научних институција, Задружног савеза Србије, јавног и политичког живота. Друштво “Љубимац“ из Пожаревца организовало је на стотине сродних манифестација и изложби, одласке својих чланова на бројна такмичења, омогућило учешће на стручним скуповима и семинарима и како истичу, из дана у дан доприносе ширењу културе очувања и неговања природе и њене улоге у развоју човечанства.
Одржан Сајам шљива “Осечина 2024.“
Скоро две деценије крајм августа одржава се Сајам шљива у Осечини, манифестација која је повезала традицију и модерни стил живота и постала препознатљива и ван граница Србије. Након интонирања химне „Боже правде“ свечано је отворен 19. Сајам шљива у Осечини, који представља један од кључних привредно-туристичких догађаја на овим просторима. Сајам је отворила министарка Министарства државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић и том приликом нагласила:“Овде, источно од Подриња, у Подгорини, ових дана се у великом броју окупљају вредни српски домаћини и воћари, прерађивачи и љубитељи шљиве, али и многобројни гости. Намера није само презентација и дружење као испуњење туристичке форме, него афирмација шљиварства и чување традиције једног времена када је стабло шљиве било у сваком српском воћњаку.“ Међу посетиоцима и излагачима Сајма били су представници земљорадничких задруга, који су и овом приликом потврдили да су знање и задругарство кључ успеха. Посебну пажњу привукла је ЗЗ „Малинари“ из Коњица. Богат и разнолик садржај сврстава Сајам шљива у ред репрезентативних догађаја у Републици Србији.