Проблеми у пчеларству настају пре свега временски услови, али су ту и други проблеми, које нажалост праве људи. Пре свега, како каже Милан Стајичић, прскањем и неадекватном заштитом биљака, наводи портал Агросавети.
Један део Миланових кошница је селећи, а други део је стациониран. Ту се производе матице и друштва. Селећи камион тренутно има 91 кошницу, и он прати паше, почев од репице на северу Бачке и Баната, затим се враћа на багрем у Бачку Паланку, или се сели у западну Србију, у делу око Чачка.
Ове године, нажалост, после репице Милан није имао услова да оде на багрем, који је у том крају страдао од мраза. Одатле се сели на липу, а са липе на сунцокрет у Банат. Међутим, и липи су сметале високе температуре у неким деловима Фрушке горе, те ни ту није било великог приноса.
Илустрација: Највећи проблем у пчеларству су климатске промене и утицај човека
Крајолик у Бачкој Паланци где наш саговорник пчелари, изузетно је повољан за пчеларство. Јако је добар пролећни развој, почев од првих врба које су овом крају доста заступљене. Период цветања је дуг, а пчеле уносе велику количину нектара за време њиховог цветања.
Још један од великих проблема за пчеле је била висока температура током лета, те је то оставило трага. Матица је стала због врућине. „Вероватно се сама организовала“, каже наш саговорник, „те чим је напунила одређене количине меда у плодишту, буквално је престала да носи у медиште мед.“
Без пчела, неће ни нас бити
У овом послу је све лепо, каже наш саговорник, па и то што смо овде, на овом ваздуху, уместо негде у граду.
„Лепо је то што видим колико те пчеле помажу свима нама, колико нам чине, јер ако их не буде за пар година, почећемо да размишљамо шта ће бити с нама. Лепо је и кад завршиш посао, па их гледаш како раде. Како сви слушају ону једну матицу која то све организује, тако да никад нема тих проблема, ако је нормално друштво“.
Извор: https://backapalankavesti.com/drustvo/poljoprivreda-drustvo/jesenji-radovi-i-problemi-u-pcelarstvu/