Аренда по војвођанским атарима од 150 до 500 евра по јутру
Цена закупа пољопривредног земљишта у паду је ове јесени. Понуда је већа од потражње, јер земљорадници мању заинтересованост показују због малих приноса и ниских цена свих ратарских култура. Тренутно, само у атару општине Србобран, по речима ратара Ђорђа Грујића, око 1.000 јутара чека закупце.
- Много је атарских змаљишта која су остала необрађена јер је многим закупцима прескупо плаћати аренду од 280 до 300 евра по јутру. И у општини Србобран плаћа се од 250 евра. За тако високу аренду немају ратари довољно новца. Грујић каже да су многи закупци одустали од закупа због веће понуде.
Пуно ратара је отказало закуп јер немају новац да за аренду издвoje oд 280 до 300 евра по јутру, колико је било прошле године. (Ђорђе Грујић, ратар из Србобрана)
- Аренда је остала на прошлогодишњем нивоу од 150 до 300 евра по јутру, укључиво све уређене и мање атрактивне парцеле. Најниже цене за најслабије парцеле биле су око 150 евра, али се за добре плодне парцеле издвojа од 400 до 500 евра ове године.
Иако су цене у Војводини у паду због суше, па је многим ратарима овај трошак био неподношљив, цене закупа стагнирају и у појединим крајевима чак расту, посебно у Бачкој. Аренда у Банату је мало нижа него у Бачкој. У Араду на подручју Града Зрењанина закуп јутара сада кошта 150 евра, што је и даље лоше.
Јефтиније у Кисачу
И у Кисачу на подручју Новог Сада, каже ратар Бојо Фаркаш, много је парцела које су остале необрађене. Очекивало се да ће киша побољшати ситуацију, али није. Суша је уништила усеве и довела до пада у приносу. У овом крају се закуп пољопривредног земљишта креће од 150 евра.
Фаркаш каже да је оваква ситуација и у другим крајевима Бачке. Многи ратари су одустали од закупа због високе цене и слабих приноса, али земља и даље чека нове закупце, без обзира на мањи интерес за аренду.
Извор: ДНЕВНИК