У златарским крајевима популарно су је звали “елда”, а први пут на наше тло је стигла из далеке Кине. Данас су ту и “Сива”,”Новосадска” и најплодоноснија “Голубица” или “Голубар”. Можда сте навикли да је једете у питама, штапићима, или као кашу, али неки кажу да цвет ове псеудо житарице даје ,,мед изнад свих медова”.
Када смо прочитали да професор Ђоко Зечевић прави мед од хељде, нисмо чекали часа, пронашли смо његов број и замолили да нам исприча баш све о њему.
На наше изненађење, рекао нам је да је овај мед правио и његов деда, па отац, а данас он…
– Као дете растао сам на планини и итекако је била заступљена. Ми смо је овде звали популарно “елда”. То је мед који има специфичан мирис и укус – прича нам професор за Телеграф Бизнис.
“Кад глог процвета, тада је време да се сеје”
У златарском крају постоји веровање да је право време за сејање хељде када глог процвета – односно када нема никаквих назнака мраза.
– У јуну се сеје, мој отац ју је сејао крајем јуна, а цвета и у августу – прича нам Зечевић.
Хељди иначе не погодују високе температуре, па је идеално време за њен опстанак слабије сунце, и блага роса. Баш као на Златару.
Илустрација: Тегла меда од хељде кошта и по 20 евра
Управо из тог разлога, овогодишње високе летње температуре биле су погубне за њу, а и специфично је да хељда може да буде плодоносна две године заредом, а наредних пет ништа и зато мед од ње зову раритетом.
– Углавном се прве гранчице појаве од 10 до 12 дана и након 2о дана од ницања иде цвет, и може да буде и до 60 дана плодоносна за пчеле. Има дуг период цветања, пролази кроз неколико кола и пчеле је радо и јако дуго посећују – говори професор и појашњава да један хектар хељде може да донесе и до 300 килограма меда.
Због своје специфичности и несталности, овај мед је нешто скупљи па тако тегле испод 20 евра нема, док је у Црној Гори још 10 евра скупља.
Такође, за мед од хељде професор прича и да је лековит, те да помаже у смањењу холестерола, крвног притиска, за дијабетичаре… Семе је слао и у Словенију, Панчево, Чачак…
– Погодују јој више висине, у Панчеву и Чачку није успела.
Како да препознате прави мед од хељде?
Зечевић, који је држао предавања пчеларима од Суботице до Ђевђелије, каже да га највише нервира варање на сајмовима. Па тако кад види тзв. мед од хељде, одмах примети који заиста то јесте, а који никако није.
– Прави хељдин мед ствара специфичан буке у грлу који нема ни један други. Све што је превише слатко, није – каже Зечевић, па појашњава како се једе мед.
– Тако што се топи у устима, никад се не гута и не пије са водом – закључује професор за Телеграф Бизнис.
Извор: https://biznis.telegraf.rs/agro-biz/3980424-za-med-od-heljde-je-retko-ko-cuo-u-ovom-kraju-se-u-njega-kunu-specificnog-ukusa-cena-20-i-pravi-je-raritet