Европска унија изгледа неће испунити циљ да до 2030. године четвртину пољопривредног земљишта користи за органску производњу због слабе подршке том сектору, према процени Европског ревизорског суда (ЕЦА).
У новом извештају ЕЦА се наводи да европске политике и стратегије имају рупе и недоследности и изражава се сумња у ефикасност подршке органском сектору, преноси портал „Дневни европски сервис”.
– Чини се да је циљ од 25 одсто органски обрађиваног земљишта до 2030. недостижан – оценили су европски ревизори, упозоривши да би за постизање циља требало да се удвостручи усвајање праксе органске производње.
Како се истиче, органска пољопривреда јесте једна од најважнијих компоненти стратегије ЕУ „Од поља до стола” и има важну улогу у испуњавању амбициозних еколошких и климатских циљева ЕУ.
– Садашња стратегија има значајне недостатке и не постоје ни визија ни циљеви за органски сектор после 2030. године. Захваљујући милијардама евра које ЕУ обезбеђује годишње повећала се површина земље која је под органским узгојем, али се премало пажње даје захтевима и потребама сектора – наводи се у извештају који је објављен недавно на Европски дан органске пољопривреде, 23. септембра.
У саопштењу ЕЦА се подсећа да су од 2014. до 2022. европски пољопривредници добили око 12 милијарди евра подршке у оквиру Заједничке пољопривредне политике за прелазак на органску пољопривреду или одржавање праксе органске пољопривреде, а да је планирано још готово 15 милијарди евра до 2027. Међутим, прелазак на органску пољопривреду значајно варира међу чланицама: од мање од 5 одсто пољопривредне површине у Холандији, Пољској, Бугарској, Ирској и Малти до више од 25 процената у Аустрији.
Илустрација: Највише органских произвођача има на Малти и у Аустрији
Како је истакнуто, за дугорочан успех није довољно само фокусирати се на повећање површине земље на којој се гаје органски производи већ више подржати сектор као целину, и то развијањем тржишта и подстицањем производње. У супротном, ризикујемо да направимо неуравнотежен систем који потпуно зависи од фондова ЕУ, уместо успешну индустрију коју подстичу информисани потрошачи – рекла је она.
У саопштењу ЕЦА се наводи да је 2022. године органска производња била заступљена на 17 милиона хектара, што је 10,5 одсто укупно коришћеног пољопривредног земљишта. Наводи се да је ипак органска производња веома мало тржиште, које не чини више од четири одсто укупног тржишта хране у ЕУ.
„Дневни европски сервис” наводи да је Европска комисија у одговору на извештај навела да је прерано за процене да ли ће циљ бити испуњен.
– Таква процена је прилично застарела и непотпуна имајући у виду да не узима у обзир недавна дешавања у оквиру садашње Заједничке пољопривредне политике – рекао је портпарол Комисије Олоф Гил, додајући да је дугорочни тренд позитиван иако је инфлација утицала на тражњу.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/635490/Ekonomija/Ruse-se-snovi-o-rastu-organske-proizvodnje