Црвени ветар или врбанац (лат. Erysipelas suum) је акутна заразна болест која најчешће погађа младе свиње старости од пет до 12 месеци. Готово да нема сеоског дворишта где барем једном није било заражене прасади овом болешћу. Спорадично се јавља и код осталих домаћих животиња као што су телад, јагњад или птице, али најтежи облик се манифестује управо код свиња, пише сајт Ветерина инфо.

У питању је акутна, бактеријска заразна болест која може да се пренесе и на човека директним контактом са зараженим животињама или контаминираним материјалима. Код људи се инфекција манифестује као локализована упала на кожи, посебно на рукама или прстима, а често се назива и професионално обољење месара и ветеринара.

Заразна болест која се преноси на људе

Узрочник црвеног ветра је Еrysipelotrix rhusiopathiae (E.insidiosa), мали грам- позитиван штапић који је распрострањен у природи, врло је отпоран у спољашњој средини и  налази се свуда где има продукта живих материја. Има га у земљишту (због чега га поједини научници зову болест тла) у води, слузи, секрету, урину и фецесу, контаминираној храни… Али, потребни су одређени услови да би се болест развила. Иако је у питању заразно обољење уколико је животиња у доброј кондицији мање су шансе да оболи. Болест се чешће развија код свиња које су под стресом, лоше се хране или живе у нехигијенским условима.

Илустрација: Од ове болести најчешће обољевају месари и ветеринари, али је локализована као кожно обољење на рукама/ ФОТО: Pixabay

Црвени ветар је распрострањен широм света, а најчешће се јавља током лета. Оболеле животиње су најчешћи извор заразе, здраве свиње код којих се инфекција није манифестовала, јединке које су болест већ прележале, као и заражено свињско месо. Инфекција се у организам животиње најчешће уноси кроз дигестивни тракт, повређену кожу, слузокожу и коњуктиве.

Код свиња црвени ветар се манифестује у три главна облика: акутни, субакутни и хронични.

Акутни облик – оболела животиња има високу температуру, летаргична је, губи апетит и често има црвенкасте промене на кожи у облику дијамантских или неправилних мрља. Ове промене су разлог зашто се болест зове”црвени ветар”. Црвене мрље се најчешће јављају на кожи ушију, њушке, врата, груди, бутинама и ногама. Уколико болест има бржи ток црвене пеге ће се јавити тек пред смрт или се неће ни појавити. Ако се не примени терапија, животиња може да угине за три до четири дана

Субакутни облик – симптоми су блажи и укључују слабији апетит и повремене кожне лезије.

Хронични облик – Овај облик обухвата упале зглобова (артритис) и срчане проблеме (ендокардитис) што може довести до хромости или срчаних компликација код заражених животиња

Дијагнозу поставља ветринар на основу клиничке слике, лабораторијских налаза, али и података о појави заразе у одређеним регионима. Уколико се болест примети на време и започне с лечењем успешност је чак 100 одсто. Терапију одређује ветеринар и најчешће се користи пеницилин који је ефикасан лек за лечење акутних случајева црвеног ветра код свиња, мада могу да се примењују и други антибиотици.

Илустрација: Вакцина против црвеног ветра пружа заштиту животињама

Период лечења заражене живтоње зависи од тежине инфекције и брзине примене лечења. Уколико се болест открије у раној фази и започне лечење антибиотицима као што је пеницилин, побољшање се може приметити у року од 24 до 48 сати. У акутним случајевима, свиње могу почети да се опорављају у року од неколико дана након што је лечење започето, али је важно наставити са третманом према препорукама ветеринара како би се спречиле компликације.

Хронични облик болести, који укључује проблеме са зглобовима или срцем (нпр. артритис или ендокардитис), може захтевати дужи период лечења, а потпуни опоравак може трајати недељама. У неким случајевима хронични проблеми могу остати трајни и захтевати дуготрајну негу. Због тога је рана дијагностика и правовремено лечење од кључног значаја за брз опоравак и смањење ризика од хроничних компликација код свиња.

Као и код других болести превенција је од велике важности. Постоје вакцине које се користе као превентива у свињогојству. Осим вакцина неопходно је одржавање чистог окружења у коме свиње бораве, као и редовно уклањање измета јер то помаже у спречавању појаве, али и ширењу ове болести.

Извор: Агробизнис магазин

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.