Истраживање је показало да у органским јајима нема ниједне од опасних хемикалија, нити тешких метала. Кокошија јаја су једна од најзаступљенијих намирница на планети која се користе у свим кухињама света. У људској исхрани употребљавају се већ хиљадама година. Стари Грци су веровали да је свет настао из јајета које је снела богиња Еуринома. Највећи потрошачи јаја на свету су Мексиканци који годишње поједу 352 комада по глави становника, док Срби у просеку годишње поједу око 150 јаја.
Људи су обично шокирани када сазнају разлике између јаја купљених у продавници и свежих јаја са локалне фарме. Разлика пре свега лежи у начину узгоја кокошака. И док је живина на сеоским домаћинствима углавном слободна и чепрка по дворишту, јаја која купујемо у продавницама махом потичу од кокошка које се углавном држе у кавезима и служе управо за производњу јаја.
Ево неколико важних разлика између јаја које купујемо у маркетима, чак и ако имају ознаку органског порекла и оних које пазаримо директно од сељака на фарми.
Постоје бројне студије које доказују да су свежа јаја са фарме имају бројне нутритивне материје потребне људском организму за разлику од оних купљених у продавници. Не само да имају мање засићених масти и холестерола, већ су богатија омега-3 масним киселинама, као и витаминима А, Д, Е и бета-каротеном, захваљујући исхрани кока на отвореном. Ово су важни нутријенти којих многим људима тренутно недостају – нешто са чиме јаја из продавнице не могу да помогну!
Већина индустријских фарми јаја држи кокошке у кавезима и не пушта их напоље. Најлуђа ствар? Чак и комерцијалне компаније које користе ознаке “без кавеза”, “слободан узгој” или “вегетаријанска” и даље држе своје кокошке затворене. Обично је то маркетиншка стратегија да увере потрошаче да су њихова јаја слична онима из слободног узгоја. Јаја која долазе са фарме потичу од кокошака имају много хектара за лутање.
Разлика у боји жуманцета је видљива голим оком. Јаја купљена у продавници имају врло светло жуманце, што резултира мање интензивним укусом и нутријентима. Међутим, ако разбијете јаје купљено од локалног произвођача видећете да има тамно жуто, готово наранџасто жуманце које је пуно укусније!
Јаја из слободног узгоја су нешто тежа од конзумних јаја из продавница зато што имају дебљу љуску што смањује могућност од оштећења током транспорта. Коке које слободно шетају по дворишту дају количински мање јаја, али је њихов квалитет далеко већи у односу на она која снесу кокошке у кавезима.
Кад је у питању органска производња већина људи је пријатно изненађена када сазна колико јаје може бити укусно када се узгаја на начин на који је природа предвидела. Према резултатима истраживања државног Универзитета у Пенсинлванији (Penn State) органска јаја имају више микронутријената од класичних јаја. Прецизније имају три пута више омега-3 масних киселина у односу на конвенционална, 40 одсто више витамина А и двоструко више витамина Е. Такође, у органским јајима нису пронађени трагови антибиотика који се користе у исхрани кокошака из конвенционалне производње, а могу остати у јајима до седам дана.
Према подацима америчке Управе за храну и лекове (ФДА) примећено је да се пилићима која се хране конвенцијоналном храном посебно у индустријској производњи јаја налази адитив који садржи трагове врло отровног аресена. Истраживање је показало да у органским јајима нема ниједне од опасних хемикалија, нити тешких метала.
Уколико животе у граду и нисте баш у могућности да сваког викенда одете на село и купите јаја директно од сељака, како пише портал „Мали произвођачи хране у Србији“ – треба да обратите пажњу на печате који су утиснути на љуску јаја, јер вам они могу открити из какве производње долазе.
Ознака: 0 – Органска јаја
Као што смо већ нагласили ова јаја су лишена било каквих штетних хемијских супстанци, а приликом узгоја кока нису коришћени хормони. Живе напољу и хране се природном храном. Мана им је што су скупља у односу на обична јаја.
Ознака 1 – Јаја из слободног узгоја
Овим бројем су означена јаја која су дале коке из чистих и традиционално уважених раса кокошака. Оне су пуштене да се хране по сопственом нахођењу на основу хране коју налазе на пашњаку. Главна разлика између ове методе и органског узгоја је то што је контрола прехране ових кокошака мања.
Ознака 2 – Јаја подног узгоја
У питању су кокошке које живот проводе у узгајивачницама, а подни узгој подразумева одређени простор за кретање кока носиља. Колико ће простора имати зависи од саме величине кокошињца и броја кока. Присуство дневне светлости је најчешће ограничено самим условима кокошинца.
Ознака 3 – Кавезна јаја
У питању су јаја од кокошака које читав свој живот проводе у кавезима. Хране се концентратом у којем се често додају разни адитиви, хемијске супстанце и хормони, а како су „стиснуте“ често оболевају, па им се дају антибиотици што утиче и на сам квалитет јаја.
Драгана Петровић