Јодно скробни тест је једна од метода за одређивање оптималног момента бербе плодова јабуке, знатно мање се користи код крушке. Примена ове методе заснива се на особини скроба да се боји у плаво, након потапања у раствор калијум-јодида. Узорак треба да садржи минимум по 20 плодова од сваке сорте из сваког воћањака који желимо да испитамо. Најпре је неопходно да се плодови пресеку на попречне половине, а затим се по једна половина, сваког плода из узорка, урања у раствор.
Места где је дошло до разградње скроба неће задржати боју, али на местима где има скроба пресек остаје тамноплаво обојен. Након бојења сви плодови из узорка се визуално упоређују са скалом. Затим се израчунава просечна вредност. Добијена просечна вредност се пореди са унапред одређеним вредностима за сваку сорту. Погодно је да плодови сорти гала и глостер који ће се дуго чувати имају просек 5 до 8, док је за црвени делишес 4 до 6, а за јонаголд 6 до 9. Сорте ајдаред и муцу приликом бербе треба да имају просечну оцену од 5 до 7, док је за грени смит идеално 3 до 5.
Највише се употребљавају скале са оценама од 1 до 10 која уважава сортне специфичности разградње скроба. Скала Ц се користи за сорте које се кружно боје, као што су гала, црвени делишес, грени смит и друге. Скала са ознаком Р се користи за сорте које се радијално, зракасто боје, као што су златни делишес, јонаголд, елстар и друге. Међутим поред ова два типа, имамо и сорте које су негде између као што су бребурн, ајдаред, фуџи и друге. Плодови који су мање обојени добијају већу оцену, јер су зрелији.
Илустрација:
Зрелост плодова у моменту бербе има велики утицај на способност чувања плодова и квалитет плодова после искладиштења. Уколико се берба изврши превише рано плодови остају ситнији, мање обојени и немају развијену арому. Ови плодови су осетљивији на непаразиторне болести, као што су посмеђивање покожице и горке пеге код јабуке. Када плодове беремо сувише касно значајно им се скраћује време чувања и постоји опасност од опадања плодова. Погодно је брати, плодове који ће се дуже чувати, пре пуне зрелости, док се плодови за прераду беру у пуној зрелости.
Ова метода одређивања правог момента бербе није најпоузданија у годинама када берби претходе веома високе температуре, због тога се у тим случају треба комбиновати са другим методама као што су мерење чврстине плода или садржаја растворљиве суве материје.
Рецепт за прављење раствора јода:
У чисту стаклену или пластичну флашу сипа се 1 л дестиловане воде, затим се додаје 40 г калијум-јодида и меша док не дође до растварања. Након тога додаје се 10 г јода, који се споро раствара, па је неопходно повремено промешати. Овај раствор може да се користи до 60 дана.
Извор: ПССС