За оптималан ниво конзумирања оброка неопходна је заступљеност суве материје у оброку од око 50%. Међутим то зависи од губитка воде из организма који је израженији у топлом, летњем и сушном период године. Када се говеда налазе на паши под великим су утицајем сунчевог зрачења и високе топлоте.
Зато је пожељно да висок садржај воде у зеленој маси буде заступљен у што дужем периоду његове употребе. Познато је да одрасла говеда конзумирају и до 100 кг зелене масе на дан, што представља унос од приблишно 90 л воде у организам. Међутим , дневне потребе у води током лета достижу и до 180 л што обавезује фармера да обезбеди одговарајуће начине за снабдевање водом.
Подразумева се да извориршта воде требају да буду стално доступни грлима на паши. Неопходно је обезбедити природни и вештачки заклон од директног утицаја сунчеве светлости на пашњаку, да би се омогућило боље одавање топлоте, уз смањење губитка воде из организма.
Илустрација: Поред хране неопходно је крава обезбедити и дивиљно чисте и питке воде
Без обзира на начин држања стоке и реална решења у исхрани потребно је обезбедити квалитетно, исправно и правовремено снабдевање водом. Ово подрзумева да системи за водоснабдевање морају на основу процењених ппотреба држаног запата да обезбеде одговарајуће количине воде. Осим тога вода мора бити хемијски и бактериолошки исправна.
Стока се у топлом и сушном периоду године мора снабдевати оптималним количинама минералних материја, што упућује да није довољна само она количина која се унесе путем премикса кроз редовне оброке. Разлог је интензивно одавање хранљивих -минералних материја кроз зној. За ову прилику најприкладније за употребу су такозване блок -лизалице које грла могу да користе по вољи.
Драгољуб Крајновић, ПССС Београд
Извор: ПССС