Јапанска јабука позната и под именом каки јабука што у преводу значи „храна богова“ је воће крупних, наранџасто-црвених и ароматичних плодова који су последњих година популарни и код нас. У питању је сочно воће које је изузетно здраво а узгаја се и у Србији.
Сазрева у зимском периоду кад са дрвета отпадне лишће и крену први мразеви. За гајење је, како тврде домаћи произвођачи, лакша од домаћих сорти а цена у продавницама јој је дупло виша. Најчешће је округлог облика па по изгледу више подсећа на парадајз док јој је укус мешавина кајсије и брескве.

Илустрација: Каки јабуке се беру кад отпадне лишће а не смета им ни мраз
Берба кад отпадне лишће
Јапанска каки јабука (лат. Diospyros kaki) је дрвенаста биљка из породице Ebenaceae. Иако се зове јапанска порекло води из Кине одакле је пренета у Јапан где данас постоје стабла овог дрвета стара и по пет векова. У Европу је донета средином 19. века и успева у подручју умерене климе са блажим зимама и без жарких лета. Како истичу малобројни српски произвођачи јапанске јабуке уопште нису захтевне за узгој, лако се беру због крупних плодова који могу да достигну и тежину од 500 грама и једино им смета мраз испод -15 степени јер тад измрзну.
Каки јабука може да има више изданака из једног корена или као само једно дрво које достиже висину између пет и 10 метара. Сади се на осунчаним подручјима заштићеним од ветра. Уколико се сади плантажно препорука је да између стабала буде бар пет метара раздаљине како би биљка могла неометано да расте и развија се јер има бујну и разгранату крошњу. Приликом садње неопходно је да се ореже на висину до 1 метра како би могла да се развија крошња а стабло се, док не ојача, зими штити од хладноће. Како има јак корен потребна је нешто дубља јама од уобичајене приликом садње. У питању је листопадно дрво које може да издржи краткотрајне суше али је у случају изразито високих летњих температура неопходно заливање два до три пута недељно како лишће и плодови не би прерано отпали са дрвета. Потребно је минимално ђубрења најбоље стајским ђубривом и врло је отпорна на болести.
Плодови каки јабуке сазревају у касну јесен кад лишће у потпуности отпадне са грана и остану само наранџасти, крупни плодови који се беру после првих јачих мразева. Плод има глатку кору, карактеристичан укус и арому а тек кад је у потпуности зрео постаје сочан и мекан па може да се једе са кашичицом. Свежи плодови могу да се чувају у фрижидеру око месец дана, а замрзнути од шест до осам месеци. Плод каки јабуке може и да се суши а потом користи као додатак за разне посластице и колаче. Од свежих плодова може да се прави изузетно укусан и здрав сок или џем.

Илустрација: Каки јабука је изузетно богата влакнима, али и витаминима А,Б,Ц и Е

Лековита својства
Каки јабука је изузетно богата влакнима и има око 3, 6 г у 100 грама плода и то оних лако сварљивих који покрећу пробаву. Она је извор антиоксиданса који штите организам од инфекција и разних врста упала. Богата је витаминима А, Б, Ц и Е, бета каротеном који му даје специфичну боју, минералима као што су калијум, магнезијум, калцијум и фосфор. Има обиље аминокиселина, лизин, аланин и триптофан, садржи ликопен, лутеин и флавоноиде тачније кверцетином који је одлична превенција кардио-васкуларних болести, те регулише повишени крвни притисак и увећан холестерол.
Редовно конзумирање овог воћа утиче на стварање црвених крвних зрнаца и опоравак крвних судова. Садржи пиридоксин, фолну киселину и тиамин који су основа за побољшање метаболичких функција у организму који добија довољно енергије и позитивно утиче на изградњу мишића. Не садржи масти и убрзава метаболизам па је посебно корисна за спортисте и након физичке активности јер садржи шећер који даје енергију. Због обиља влакана каки јабука се користи у превенцији болести црева од хроничног затвора до упала и инфекција црева. Помаже код проблема са желуцем, јетром, жучи и штитне жлезде. Само један плод садржи 55 одсто препорученог дневног уноса витамина А па штити очи и вид, одлична је за јачање имунитета због обиља витамина Ц, успорава старење и појаву бора а продужава виталност комплетног организма. Једном речју јапанска каки јабука је прави извор здравља и виталности.
Пре јела пожељно ољуштити његову кору која садржи велике количине тианина који утиче на слабију апсорпцију других важних нутријената из ове воћке. Препорука је да се једе искључиво после обилније оброка јер уколико се конзумира на празан стомак може да изазове дијареју.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.