Посао у пластенику у новембру подразумијева његово одржавање и припрему за наредну сезону. Најважније од свега у ово вријеме је вентилација. Врата и отворе треба држати отворене дању (ако временске прилике то дозвољавају), а затворене ноћу.

Уколико имате посађених биљних култура заливање готово да није потребно – највише једном недељно и то само ујутро.

У новембру треба започети припрему земље за ране прољећне усјеве додавањем компоста или копостираног стајњака у земљу.

Што се тиче сјетве, у ово доба године може да се посију мрква и рани грашак. Они ће да клијају и да остану прилично мали током децембра и јануара, а затим ће почети брзо да расту.

Поједини баштовани сију махуне у новембру у пластенику, али је ипак боље сијати је у башти, као спољни усјев.

У контејнере може да се посије зимска салата, али ће берба да почне тек почетком прољећа. Такође, може да се сади коријандер и копар (по 5 сјеменки у ћелији), спанаћ (4 сјеменке по ћелији).

У новембру се завршавају сви љетњи усјеви, уз могући изузетак парадајза уколико нема мраза и ако вријеме није хладно. Још увијек се могу брати пак чои, ротквица, салате, млади лук, шпинат, парадајз, репа.

 

Илустрација: Време је да се пластеници отворе због вентилације и полако припремају за наредну сезону

Башта у новембру

Уколико у башти имате пашканат извадите га након првих мразева, када ће укус да им се заслади. У овом периоду требало би да припремите дио баште за вишегодишње биљке, а можете да се посадите рабарбару и шпарглу.

Важно је да се поставе даске на земљу дуж главне линије кретања кроз башту како бисте омогућили приступ башти без сабијања тла док ходате.

Вријеме је да се “баци” свјеже стајско ђубриво по површини земље тамо гђе нисте ништа посадили, како би се земља нахранила током зиме.

Додатни савјет: Провјерите ускладиштени лук и кромпир и уклоните оне који су почели да труле.

Извор: https://www.nezavisne.com/ekonomija/agrar/Sta-se-radi-u-plasteniku-i-basti-u-novembru/864736

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.