Ђорђе Стевић, млади и посвећени произвођач малине, својим радом и трудом остварује изванредне резултате на свом имању. Његов малињак, засађен сортом Црни Виламет, изгледа беспрекорно, а плодови су крупни и здрави.
Већ на први поглед види се колико је пажње посвећено свакој биљци. Ђорђе објашњава да се труди да малине буду што крупније и квалитетније и да је уложено пуно труда да би берба била успешна. “Трудили смо се да наш малињак буде у савршеном стању за бербу. Желели смо да малина буде крупна, да се може набрати доста и да плодови буду савршени,” каже Ђорђе док поносно показујући своје засаде и додаје: „Берба је почела значајно раније, почетком јуна на парцели од око 80 ари. Сорта Црни Виламет, која је позната по својој чврстоћи и квалитету, доказала се као изванредан избор. Ова сорта је најбоља јер чува чврстоћу приликом транспорта и има одличан квалитет,” каже Ђорђе.
Кроз разговор Ђорђе нам је открио колико труда је потребно уложити током године да би се постигао овакав резултат: “Процес производње је дуготрајан. Крећемо још у јануару са прихрањивањем малина. Током године имамо доста посла: резање, везање, затезање жица, копање, плевљење, прскање природним препаратима,” објашњава Ђорђе. Све те активности захтевају значајан напор, али резултати су очигледни.
Посебно је занимљиво плевљење изданака малине, које Ђорђе и његов тим редовно спроводе. “Плевимо изданке малине јер смањујемо број ластара за следећу годину. На 1 метар је најбоље да остане пет до шест ластара. Ако има превише ластара онда они црпе род и малина не може да буде довољно крупна,” објашњава Ђорђе.
Радна снага је кључна за одржавање малињака у оваквом стању и Ђорђе се за сада успешно носи са тим изазовом. Ипак, цена малина тренутно износи 240 РСД што није довољно да произвођачи опстану и наставе да улажу у овај посао. “Ми бисмо били задовољни са 350 РСД по килограму, јер је то нека оптимална цена која би нам омогућила да покријемо трошкове и остваримо профит,” каже Ђорђе.
Трошкови радника за све процесе, укључујући резање, везање, прскање, плевљење, копање и фрезирање износе око 1 ЕУР по килограму малина. “Када на ту цену урачунамо још један евро за бербу по килограму испада да смо на позитивној нули. Све изнад тога је наш профит, али тренутно смо на ивици минуса,” закључује Ђорђе који је на 80 ари набрао нешто преко 8 тона малина а због недостатка берача опало је сигурно око 2 тоне.
Ђорђе Стевић је пример младог, вредног и посвећеног произвођача који улаже много труда и рада како би остварио висок квалитет својих малина. Његов малињак је доказ да се посвећеност и труд увек исплате, упркос свим изазовима.
А каква је сорта Црни виламет најбоље ће вам рећи искусни произвођачи. Ђорђе је садни материал набавио из Института за воћарство у Чачку.
Црни виламет је тренутно најраспрострањенија сорта малине у Србији, отпорна и приносна, са средње крупним плодовима одличног укуса, траженим за замрзавање.
Сезона брања: Пристиже на брање у нижим пределима западне Србије око 20. јуна, а у вишим око 1. јула. Берба траје 30-35 дана.
Квалитет плода: Просечна тежина плода је 5,5 гр, тамно-црвене боје, компактног облика, одличног укуса са већим присуством киселина. Идеални су за замрзавање и прераду.
Отпорност: Отпоран на рак кореновог система, осетљив на фитофтору и Ботритис (сиву трулеж) уз лошу заштиту. Препоручује се садња до 1.300 м надморске висине.
Садња и нега: Сади се у јесен или пролеће у размаку од 0,25 x 2,2 м. Најбоље је користити сертификоване саднице. Земљиште треба бити благо кисело (ПХ 5,5-6,5), хумусно и богато хранљивим материјама. Неопходно је обезбедити систем за наводњавање кап по кап.
Принос: У пуном роду може обезбедити принос од 20 – 25 т/ха.