Врло је важно, посебно у време свињокоља који је у току, да се свако заклано свињче прегледа на трихинелу. То се може обавити у свакој овлашћеној ветеринарској станици, амбуланти или ветеринарском специјалистичком институту, изјавила је Светлана Мрковачки, докторка ветерине из Ветеринарског специјалистичког института Шабац. Она је за Танјуг напоменула да је трихинелоза врло опасна болест по здравље људи која може да има и доживотне последице за сваког човека. Светлана Мрковачки упозорава да се лечењем симптоми ублажавају, али да потпуног излечења нема уколико се конзумира заражено месо. Она је објаснила да се анализира меснати корен дијафрагме који раздваја грудну од трбушне дупље, где се ларве трихинелозе учауре у највећој количини.Према њеним речима, у природи се ларва одржава у ланцу „пацов–свиња–човек”, зато је важно прегледати појединачно месо сваке заклане животиње. Ако се прегледом нађу у месу ларве трихинеле, такво месо се процењује као неупотребљиво за људску исхрану и одмах се спаљује.
Како су својевремено у Управи за ветерину објаснили за наш лист, постоје и други разлози због којих се некада избегава контрола меса. Једно од образложења је и да трихинеле нема у њиховом крају, што никада не може да се зна зато што су сви глодари носиоци болести, рекли су стручњаци.
Према ранијим информацијама, у Србији сваке године буде откривено више од сто случајева трихинеле код домаћих и дивљих свиња. Због тога надлежни увек апелују на произвођаче да обавезно контролишу месо (пре конзумације или продаје), јер је цена прегледа мала у односу на здравствене ризике који могу настати. Болест се углавном открива код домаћих свиња које су пријемчивије на непосредан контакт с глодарима који су обично преносиоци и резервоари трихинеле. Власници треба да покажу ту врсту одговорности јер ова болест може да буде и углавном јесте хронична, често и са неким већим последицама, па чак и фаталним, уколико дође до анафилактичког шока.
Илустрација: Преконтролишете месо и онда сте мирни
Последња велика епидемија трихинелозе забележена је у Чајетини 2016. године, када је заражено више од 100 људи. Они су јели суво месо и кобасице од дивље свиње и друге дивљачи које су биле одстрељене у ловишту. Иначе, на свињи се не може приметити да је болесна, а инкубација код људи који су конзумирали заражено месо траје од осам до 30 дана. Симптоми су:
- болови и грчеви у мишићима
- отицање очних капака
- повишена температура
- повраћање
Од око, рецимо, 100 килограма може да се зарази велики број људи ако је број ларви трихинелозе у граму меса велики. У једном граму може да се нађе 500 до 1.000 ларви, а човек се зарази и теже оболи само од једног парчета меса или кобасице. Што је већи број ларви клиничка слика је тежа.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/649004/veterinari-savetuju-da-se-pre-svinjokolja-pregleda-meso