Берба грожђа завршена је пре скоро месец дана, али има винограда који се у Жупи још беру и то трећи пут ове године. Такозвана јагурида зри када је јесен топла и сунчана као ова.
Још по који жути лист на лози која улази у фазу мировања. Овогодишњи род је одавно у бачвама. Стигло је и младо вино. Али у винограду породице Ботуњац у Злегињу и даље има посла за бераче.
– Ушли смо у августу у виноград и ево још сад је новембар још неки део има да оберемо.
– Шта је лакше да се бере, кад је лишће или када је овако голо?
– Кад је голо – каже берач Љубодраг Ђорић.
– Необична година, ја сам бербу почео 18. августа, ради се о пино ноару, он је рана сорта, и било је фантастично грожђе. И онда имам овде на овим заперцима то секундарно грожђе које ако је лепа сунчана јесен оно сазри. Обрали смо то је лепо било, то је већ средина октобра, то је друга берба. Ја се поздравим са радницима, завршили смо виноградарску годину, ’ајмо да частимо, да попијемо нешто. Међутим лепо време и даље траје и онда полако опада лишће и појављују се поново мали гроздови, или заперак на заперку који је тад већ у другој берби био полузрео. Грех је да се то не обере и ми смо решили да то урадимо и завршимо и тај део бербе – каже Коста Ботуњац, виноградар из Доњег Злегиња.
Илустрација: Поред уобичајених сорти Коста има и јагуриду која зри када је јесен топла и сунчана као ова
Јагурида, како у Жупи зову грожђе са заперака не рађа сваке године, количине су мале, а зрно формира тек крајем јуна.
– Ево га заперак, ево видите тај грозд, то је то он се управо створио на заперку, овде су били они основни ту смо их брали, ту. То је примарна берба, примарна количина грожђа. Висок проценат шећера, киселина, минерала са истог чокота добијам различито вино и ако неко хоће да каже да је то природно вино, органско то је. То грожђе није ничим, ни оним што је дозвољено није уопште прскано. То је оно најбоље. Е онда се ја ангажујем и урадим то, ма чудесно како то оставимо, али оставимо ми нешто и птицама није да покупимо све – наводи Коста Ботуњац, виноградар из Доњег Злегиња.
Уложени, труд, љубав и знање лоза је наградила са три рода, слатких плодова. За разлику од осталих виноградара у Жупи који су грожђе преточили у вино, у подруму породице Ботуњац са пуно ентузијазма почиње још један процес прераде – муљање, ферментација, претакање, бистрење и флаширање.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9486596/kosta-svoju-sortu-grozdja-bere-treci-put-ove-godine