Село Чучуге, у општини Уб, на први поглед можда делује као свако друго село у Србији. Али, оно што га издваја јесу приче о успесима, било да је реч о спорту или модерној пољопривреди.

Ово место дало је неке од најпознатијих фудбалских звезда: Драгана Џајића, Душана Савића, Немању Матића и Владимира Петровића. Иако су многи младићи из Чучуга фудбалске наде, Марко Кокановић, економиста по струци, изабрао је сасвим другачији пут.

Плантаже боровница – будућност пољопривреде

На ободу села налази се огледна плантажа боровница, пројекат који демонстрира напредак у механизацији и технологији узгоја. „Ручно брање је и даље присутно, али будућност је у механизацији,“ истиче Марко, који је последњих 15 година радио на развоју система за механизовано брање боровница.

На плантажи се узгајају сорте као што су Дјук и Валор, а саднице су засађене у специјалним саксијама. Овај иновативни приступ подразумева коришћење увозног холандског компоста и система „кап по кап“ наводњавања. Овај систем, са додатком струготине која спречава раст корова, омогућава оптималан развој биљака.

Модерна технологија – од противградне заштите до бољег рода

Једна од кључних иновација је противградна заштита позната као „Ротопротект“. Уместо класичних фиксних мрежа које ометају рад машина, развијен је систем који омогућава да се мрежа по потреби склопи или рашири, слично кишобрану. „Ово побољшава осунчаност, проветравање и опрашивање,“ објашњава Марко.

Од боровнице до купиновог вина

Поред боровница, на плантажи се узгајају купине и малине. Купина се углавном прерађује у вино и џемове. „Наше купиново вино је пуно укуса, са већим процентом алкохола у односу на индустријске верзије,“ каже Марко с поносом.

Изазови и потенцијали српске пољопривреде

У разговору о будућности пољопривреде, Марко наглашава значај субвенција. „Без државне подршке, опстанак у пољопривреди је тежак. Уз субвенције, могуће је смањити период поврата уложеног и постићи већу ефикасност.“

Као пример добре праксе, наводи модел са Новог Зеланда, где је централизован извоз кивија. „Удруживање омогућава бољу преговарачку позицију и већи квалитет производа. То би био добар модел и за српску малину,“ истиче он.

Киви у Чучугама? Зашто да не!

На крају разговора, Марко је изразио отвореност за нове идеје. „Киви успева и код нас, нема природних непријатеља. Можда је време да пробамо и ту културу.“

Чучуге, са својим комбинацијама традиције и иновација, показују како једно мало село може бити центар модерне пољопривреде и визије за будућност.

Извор: Хепи ТВ, емисија Боља земља

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.