Изутено топло време за почетак новембра продужио је живост краљевачком кванташу. Овде се одвајкада трговало робом од севера до југа, па је из Бегеча стизала шаргарепа и црвени лук, а с југа лесковачке сушене и љуте. Данас шаролока понуда, мада је и даље тражена трстеничка паприка и овдашњи купус који ће ускоро у кацу.
Оно што се у пракси не мења јесте припрема зимнице. Истина још увек то раде мајке и баке, млађе генерације без увреде тај мануелни рад не воле себи да приуште. До зимнице пут води преко маркета пијаца. Истина они први су можда по цени повољнији, платите одложено али зато на пијаци можете да се цењакте, бирате па чак купите спремну зимницу. Ко како воли колико му је дубок џеп…
,, Поврће је поскупело у односу на лане паприка и купус највише. Народ се труди да купи, мало је поскупља за њихов џеп. Али види да ти кажем им и оних што купе спремну зимницу. Биркају, цењкају се. Несташицу пара, осетимо ми први на пијаци. Продаја није као ранијих година“истиче Милица из трстеничког краја која годинама има тезгу на пијаци у Краљеву.
Цене воћа и поврћа готово традиционално скачу пред сезону прављења зимнице, упркос томе што све више људи одустаје припреме исте јер за тај подухват ваља издвојити време кога имамо све мање, али су и маркети пуни готовом зимницом. Повртари и продавци кажу година изузетно тешка, да није цене купуса били би у минусу. Примарних произвођача је све мање баш као и оних који спремају бакине рецепте и купују на више.
,, Види година много тешка за сељака. Ми смо имали трошкове у расаднику, грејало се гајило, таман изнесеш на њиву, касни мраз докачи расад, па поново. Онда био је један град и на карју суша. Много пара одлази на заливање, да нису радиле пумпе не бисмо нас двоје сада причали нити би ја имао шта да продам. Суша је највише убила, први род скоро свима, није било опрашивања, гори цвет, после мало оправило, али ,,грдно“. Иначе грађани све чешће купују готову зимнице, било код малих, било код великих произвођача. Ево има по овим маркетима на акцији за 300-400 динара, него за те паре не знам шта је у њој“ каже произвођач из Мрсаћа, Иван Миленић.
Здравље на уста улази, али нас храна може и убити ако је не користимо правилно. Стари кажу да кисело поврће треба јести у сваком месецу које има слово р док осталих месеци треба конзумирати сирово свеже плидове. Како год ако сте ајвар прескочили купус и мало туршије није на одмет да имамо у дому за предстојећу зиму.
,,Долази нова генерација, ови млади имају другачије навике, тако да је туршија као традиција остала привржена само старијима, а та генерација полако нестаје, нажалост. Неће ове младе домаћице да се муче, каже има све да се купи. Туршију и ајвар мислим да праве само ове старије генерације које нису ни при парама, сматра наш саговорник, Срећко Агатоновић из Мале Дренове.
Према његовим речима цене се разликују, а на пијацама постоји привидна конкуренција, пошто исти закупци држе по неколико тезги или кванташких места, тако да често диктирају цене производа. Скупо можда јесте али неке робе нема довољно.
,,Ми који смо прави произвођачи пре ћемо да спустимо цену него накупци, а они овде видиш и сама чине 90%. Ја ако ме чека посао дам и јефтиније журим кући, он овде преседи цео дан ни копао ни садио. Некад и проценим да има доста сиротиње, дам јефтиније, некад неко кило и поклоним. У мом крају ко није имао воду није ништа ни брао. Ја сам мало вишље, ови поред Мораве слабије и садили, много земље отишло за ауто-пут, пуно прашине, оно што посадиш не вреди.Ја сам пре неки дан продао у Трстенику купус за мање од пола сата, то се није десило давно И ако је цена 100 динара“.
И док се на тезгама бирка у кесе, на кванташу се и даље мери на кутије или џакове. Роба свакојака, па по томе вреди и кантар. За класу прву, треба издвијити скоро па исто као на тезгама, али смо се уверили да има заиста одличне робе. Паприка и купус лидер продаје. Температурно захлађење јача продају купуса каже Весна Јаковљевић продавац
,,Род на отвореном је преполовљен, то је утицало на цену. Ово што је сада у пунуди од паприка и парадајза је из пластеника. Квалитет је добар мада је припрема ајвара и паприка за теглу махом завршена. Углавном иде за туршију и купус. Ја имам три хектара овај,, браво,, одличан је….видиш да је тек 10 сати а ја немам више ни главицу. Шта ћеш, народ купује и ако је скупо, ево свеж млад спанаћ 500 динара, праза 300, кромпир 80-100,, каже наша саговорница.