Комисија за хартије од вредности одобрила је београдској компанији Treesury објављивање „Белог папира“ за иницијалну понуду токена номиналне вредности 106 евра. Овим је Treesury токен стигао на тржиште, отварајући могућност за обичне грађане да инвестирају у пољопривреду на иновативан начин – куповином једног токена, постају власници једног стабла лешника на модерној плантажи.
Средства прикупљена иницијалном понудом Treesury ће уложити у засад лешника у близини Чоке, а компанија ће се бринути о свим аспектима агрономског рада. Плантажа ће служити као огледна парцела новосадског Института Биосенс, који ће пратити производњу уз помоћ савремених дигиталних технологија, попут дронова, сателита и вештачке интелигенције.
– Улагање у аграр је сигурно на дужи рок јер људи увек морају да једу, али оно захтева агрономско знање и велика средства. Засад лешника подразумева значајна улагања у куповину земљишта, садница, системе за наводњавање и одбрану од мраза, као и стручни кадар – објашњава др Оскар Марко, помоћник директора за иновације у Биосенсу. У том контексту, токенизација отвара врата широком кругу инвеститора да учествују у заједничким плантажама лешника.
Токен, као дигитална хартија од вредности заснована на blockchain технологији, омогућава власнику да у сваком тренутку прода свој удео. За разлику од традиционалног власништва, где је откуп хектара лешника комплексан и захтева купца спремног да плати реалну цену, овде је излаз из инвестиције једноставан и омогућен преко „дигиталне пијаце“.
Др Марко наводи да је циљ Treesury-ја и Биосенса да повећају површине под лешником и шире овај модел на нове регионе и друге пољопривреднике. Свако ко прихвати модел мораће да поштује регенеративну пољопривреду и добру агрономску праксу.
– Токенизација је дугорочна инвестиција. Прве године стабла не рађају, али од четврте године почињу да дају принос, при чему половина профита иде власнику токена. Стабла у пуном роду, од седме или осме године, доносе највећи профит, са процењеним повратом око 13 одсто годишње. Профит се исплаћује у новцу, а токени остају доказ власништва. Један токен везан је за једно стабло, али профит се дели на основу просечног приноса на целој парцели, чиме се смањује ризик за инвеститоре – појашњава др Марко.
Лешник је у Србији профитабилан јер му пријају локално земљиште и клима, а велика потражња кондиторске индустрије осигурава продају. Плантажа Treesury-а обухватаће 100 хектара, фокусирајући се на регенеративну пољопривреду, уз снажну технолошку подршку Биосенса.
Биосенс кроз ову иницијативу жели да дигиталне иновације, које већ примењује кроз платформу Агросенс, која покрива четвртину обрадивих површина у Србији, прошири и на мање воћаре.
Извор: ДНЕВНИК