Зато већину домаћина и домаћица интересују актуелне цене меса, како би своју славску трпезу обогатили најбољим јелима.
– Цене свињског меса крећу се око 600 динара по килограму за бут, пилетине око 260 дин/кг, а јунетине око 1300 дин/кг. Традиционално се у нашем народу пред верске празнике повећава потрошња, како свежег меса тако и прерађевина. У свежем месу предњаче прасетина и јагњетина, а код прерађевина ферментисане кобасице које су неизоставни део сваког предјела. Највише се купује свеже свињско, пилеће, јунеће, прасеће и јагњеће месо које је увек атрактивно потрошачима, али такође и онима који траже квалитетне комаде свежег меса за самостално сушење – истакао је директор продаје Индустрије меса “Змајевац”, Вељко Јелић.
Димљени производи најактуелнији
– За славске трпезе увек су атрактивне разне врсте ферментисаних кобасица за мезе, свињски каре, мешано млевено месо за сарме као и незаобилазно прасеће и јагњеће печење. Цена меса зависи искључиво од цена живе ваге животиња и пред сваки већи празник долази до скока цена мада ми гледамо да те скокове што је више могуће амортизујемо тако да учекујемо да неће доћи до значајнијег поскупљења – рекао је наш саговорник.
Попуста има и овде
И велики трговински ланци најављују акције и попусте пред славу. Тако је Лидл “попустио” за 20 посто млевено јунеће месо, свињски каре, неке врсте кобасице и рибу, јер иде Свети Никола. У Максију је на попусту пилетина, као и сухомеснати производи, а цене су ниже и до 30 посто. У Универекспорту попусти су 24 посто за неке врсте меса и месних прерађевина, па ваља протегнути ноге и обићи све радње, како бисте изабрали најбоље за себе. Он је такође истакао да просечна цена свежег свињског меса бележи пад од око 20 одсто, док се пилетина и јунетина држе на истом ниову као и претходне сезоне. Из месаре “Живинастија” такође напомињу да се цена свињског бута креће од 639 динара по килограму, свињска плећка по килограму је 639 динара, свињски каре је 519 динара, а цена свињскиог врата износи 619 динара по килограму.
Нижа откупна цена товних бикова у Нишу, товна јунад јефтинија на подручју Шапца
Кланичари са подручја Ниша и околних места по нижим су ценама у односу на претходни период откупљивали товне бикове СМ расе телене масе преко 500 килограма, пошто је доминирао износ од 340 дин/кг. У седмици за нама је евидентиран пад откупне цене товне јунади телесне масе преко 480 килограма у кланицама на подручју мачванског региона, јер се откуп најчешће одвијао по цени од 350 дин/кг. Откупна цена телади СМ расе била је виша у седмици за нама у кланицама на подручју шумадијског региона, јер је доминирао износ од 830 дин/кг. Поред телади вршен је откуп крава за кање по
доминантној цени од 250 дин/кг. У кланицама на подручју браничевског региона протекле је седмице евидентиран раст откупне цене крава за клање СМ расе, пошто је доминирао износ од 220 дин/кг. На тржишту товне јунади и телада ситуација је непромењена, како у погледу цена, тако и у погледу понуде. Раст откупне цене товних бикова товне јунади забележен је у седмици за нама у кланицама на подручју Београда и околних места, пошто је доминирао износ од 380 дин/кг. Доминантна откупна цена мушке телади СМ расе износила је 725 дин/кг, док је код женских грла доминирао износ од 700 дин/кг у кланицама на подручју моравичког региоан. За откупљену товну јунад телесне масе преко 480 килограма плаћали су 340 дин/кг, а товне бикове преко 500 килограма 350 дин/кг као и претходне седмице. Најчешћа откупна цена товне јунади телесне масе преко 480 килограма износила је 340 дин/кг у кланицама на подручју јужнобачког региона, док је откупна цена исте категорије говеда износила 330 дин/кг у кланицама на подручју јужнобанатског региона.
Раст цена прасади на пијаци у Чачку, товне свиње скупље у Крагујевцу
На пијаци живе стоке у Чачку забележен је раст цене прасади телесне масе до килограма. Наиме доминирао је износ од 320 дин/кг. Цена товних свиња телесне масе преко 120 килограма била је виша у
периоду од 14. до 20. октобра на пијаци живе стоке у Крагујевцу, јер се продаја одвијала по доминантној цени од 230 дин/ кг. Откупна цена прасади, телесне масе од 16 до 25 килограма, била је виша у кланицама на подручју мачванског региона, пошто је доминирао износ од 400 дин/кг, За разлику од њих нижа је била откупна цена товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма, јер је доминирао износ од 180 дин/кг. Према извештају репортера СТИПС, у кланицама на подручју Београда, била је нижа откупна цена товних свиња, телесне масе од 80 до 120 килограма, у односу на претходни период. Наиме доминирао је износ од 200 дин/кг.
Пад продајне цене прасади, телесне масе од 16 до 25 килограма евидентиран је на пијаци живе стоке у Краљеву. Доминирао је износ од 280 дин/кг. Порад прасади могле су се пазарити обе категорије товних свиња и крмаче за клање, а цене ових пољопривредних поизвода биле су на прошлонедељном нивоу. Прасад су била јефтинија у односу на другу седмицу октобра на пијаци живе стоке у Лозници пошто су се грла телесне масе од 16 до 25 килограма најчешће продавала по цени од 350 дин/кг. Понуда је била добра. У кланицама на подручју Браничевског региона протекле је изостао откуп прасади и осталих категорија свиња. Идентична је била ситуација и на сточној пијаци у овом граду.
Виша доминантна цена јагњади на подручју Шапца и Чачка у седмици за нама
У кланицама на подручју мачванског региона дошло је до раста откупне цене јагњади у односу на претходни период, јер је доминирао износ од 500 дин/кг. Раст цене јагњади, у односу на претходну седмицу, забележен је протекле седмице на сточној пијаци у Чачку, пошто је доминирао износ од 550 дин/кг. На тржишту двиски и оваца није било промена, јер је код двиски доминирао износ од 200 дин/кг, а код оваца износ од 170 дин/кг. Јагњад су била јефтинија, а овце скупље, у односу на предходни период, на пијаци живе стоке у Лозници. За јагњад су купци најчешће требали да издвоје 470 дин/кг, па је код оваца доминирао износ од 190 дин/кг. У кланицама на подручју подрињског региона биле су више откупне цене јагњади Поред јагњади, која су се продавала по цени од 400 дин/кг, јаради која су коштала 300 дин/кг, оваца чија је цена била 180 дин/кг на пијаци живе стоке у Крагујевцу, за продају је довезено и пет коза, чија је доминантна цена износила 120 дин/кг. На пијаци живе стоке у Лесковцу забележена је понуда јагњади по доминантној цени од 500 дин/кг. За јарад су купци требали да издвоје 400 дин/ кг, док је код оваца је доминирао износ од 230 дин/кг, а код коза 120 дин/кг. Понуда јагњади и оваца била је просечна,
док је понуда јаради и коза била слаба.
Извор: ДНЕВНИК, СТИПС