У протеклих 20 година, такмичење за најбоље технолошке иновације у Србији изнедрило је изузетне идеје и допринело развоју предузетништва. Бројке говоре саме за себе: више од 3.500 тимова, оснивање 88 нових предузећа и уручивање награда у вредности већој од 117 милиона динара.
Од самог почетка, акценат је био на пољопривреди и агроиндустрији, што је пре три године довело до увођења категорије „Иновативно село“. Ове године, такмичење је окупило 12 тимова с јасном визијом будућности српских села.
Од дигиталног села до рударског туризма
Један од најзанимљивијих пројеката ове године је дигитално село Брестовац. Тим који стоји иза ове идеје жели да креира апликацију која ће омогућити рационално коришћење неискоришћених ресурса – пољопривредне механизације, земљишта и простора. Циљ је да се становници села обуче за примену нових технологија и побољшају своју продуктивност.
Такође, једна од иновација усмерена је на рударски туризам. Идеја је да рударство не служи искључиво производњи, већ и као туристичка атракција. Уз дигитализацију и промоцију, ова иницијатива могла би привући домаће и стране туристе.
Пластеници будућности
Још један занимљив пројекат долази из Заблаћа, где се планира изградња центра са 50 пластеника опремљених најсавременијом технологијом. Овај центар биће доступан породицама и појединцима који желе да се опробају у органској производњи, а за њих ће бити обезбеђен гарантовани откуп и подршка агронома. Заблаће је стратешки изабрано због близине железнице и тржишта, чиме је осигурана одрживост овог модела.
Посетиоци су имали прилику да чују и о иновативним решењима за савремене проблеме. Један тим је представио концепт дигиталног детокса, усмереног на бољу равнотежу између употребе технологије и здравог живота. Други тим понудио је иновативан суплемент од брашна пасуља, који решава проблеме попут надутости и стварања гасова.
Подршка знању и предузетништву
Такмичење, које сваке године организује Министарство науке, технолошког развоја и иновација у сарадњи са бројним институцијама, показало је да Србија има огроман фонд знања и умења. Више од 11.000 учесника прошло је кроз овај програм, учећи како да идеју претворе у успешан бизнис.
Ове године, финале у категорији реализованих иновација одржаће се 21. децембра у 20 часова, уз пренос на Радио-телевизији Србије. Ово такмичење остаје симбол визије, креативности и истрајности која мења будућност Србије.
Аутор: РТС