Гајење зачинске паприке све више привлачи пољопривреднике, јер је откупна цена стабилна и улагања у производњу се релативно брзо исплате. Око 80 одсто наше зачинске паприке се извози и на светском тржишту познати смо не по количинама, већ по квалитету, пише РТС.
У Србији се годишње произведе око три хиљаде тона млевене зачинске паприке. Гаји се на око две и по хиљаде хектара, а више од половине производње је на северу Србије. Око стотину произвођача зачинске паприке је у Бачкој и ова култура најбоље успева на њивама уз природна ђубрива. У просеку се добије око 12, а сада је род због суше 7 тона по хектару. Ипак, профит и даље постоји, јер све иде махом за извоз.
– Сарадња са прерађивачима је добра, значи све је откупљено како треба и све је плаћено на време тако да можемо рећи да смо јако задовољни што се тога тиче. Уз мало среће, знања и нормално наводњавања, на ове цене соје кукуруза, можемо рећи да је производња исплатива – истиче Федор Данко, произвођач паприка из Бачког Петровца.
Илустрација: Због суше ова година је била захтевна за произвођаче паприке
Тајна квалитета зачинске паприке је њено аутохтоно семе. Оно најбоље користи специфичности земљишта и сорта је погодна за сушење. Завршетак је друге овогодишње бербе и у току је откуп.
– Наши производи завршавају широм Европе, то су земље Европске уније, извозимо за Америку, извозимо и за Русију – наглашава Сузана Хајдин, “СД паприка” Мартонош. О ценама каже:
– Не можемо баш – када је индустријска паприка у питању – да парирамо са произвођачима из осталих, јер су њихове цене доста ниже, тако да се наша продаја базира претежно на квалитету.
Због суше, ове године се посебно прати квалитет паприке која се користи као улазна сировина у преради. Све подразумева и захтева посебан технолошки поступак.
Технолог Тамаш Сабо објашњава:
– Наша паприка мора да буде кармин црвене боје и природног мириса и укуса. Свака година има своје изазове, као старе и нове, и ми се морамо прилагодити тим изазовима да нађемо решење да остваримо ову нашу паприку на светском тржишту као познати бренд Србије и Војводине као мартоношку паприку.
У последње време цена зачинске паприке значајно је повећана и на нашем тржишту је од три и по до четири хиљаде динара за килограм. Да бисте као потрошачи боље разумели паритет, имајте на уму да је потребно седам килограма плода за килограм млевене паприке.
Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/svi-traze-zacinsku-papriku-iz-srbije-placaju-i-do-4000-dinara-po-kilogramu/433sr9k