Стрип-тилл технологија обрађивања земљишта све више добија на значају, посебно у условима климатских промена и дуготрајних суша које погађају пољопривредне произвођаче широм света, па тако и у Србији. Технологија је постала тема интересовања многих пољопривредника, међу којима се истиче и Теодор Балош, фармер из Торака, који у својој пракси успешно примењује стрип-тилл технику, а своја искуства дели с другима кроз интервјуе и радионице.
Теодор Балош је дугогодишњи пољопривредник чије се газдинство налази у равничарском пределу Баната, региону познатом по плодном земљишту, али и све чешћим изазовима у виду недостатка падавина и дуготрајним сушним периодима. Суочавајући се с овим изазовима, Балош је одлучио да промени приступ у обради земљишта и уведе стрип-тилл технологију, која комбинује најбоље карактеристике конвенционалне обраде земљишта и директне сетве, с циљем очувања влаге у земљишту и смањења трошкова.
Шта је стрип-тилл и како функционише?
Стрип-тилл технологија подразумева обраду земљишта само у уским тракама, тачно тамо где ће бити посејан усев, док остатак земљишта остаје нетакнут. На овај начин, смањује се ерозија земљишта, очувава се структура земљишта, и што је најважније, смањује се испаравање влаге. Управо је очување влаге кључно за успешан принос у условима све израженијих суша, што Балош наглашава као највећу предност ове технологије.
„Године суше, попут ових које смо имали, могу озбиљно угрозити производњу, али са стрип-тилл методом приметили смо значајно боље резултате у очувању влаге. Земљиште се мање загрева, што омогућава усевима да боље поднесу стрес изазван високим температурама,“ каже Балош.
Осим очувања влаге, стрип-тилл омогућава пољопривредницима да смање употребу горива, јер је мањи део земљишта подвргнут обради. „Раније смо обрађивали целу њиву, али сада радимо само траке. То смањује нашу потрошњу горива и трошкове везане за радну снагу и одржавање машина,“ објашњава Балош.
Утицај суше на пољопривреду
Климатске промене постају све очигледније у Банату, где су сушни периоди дужи и интензивнији. Пољопривредници су присиљени да траже нове методе како би се изборили с овим изазовима. „Пре него што смо почели да користимо стрип-тилл, суочавали смо се с озбиљним падом приноса, јер се земљиште брзо сушило, а биљке нису имале довољно влаге у критичним фазама раста,“ истиче Балош.
Кроз употребу стрип-тилл методе, земљиште се обрађује само тамо где је то најпотребније, док се остатак површине прекрива биљним остацима, што додатно доприноси очувању влаге. „Биљни остаци делују као малч, смањујући испаравање и спречавајући ерозију земљишта, што је посебно важно када су летњи месеци изузетно суви,“ додаје Балош.
Прилагодљивост и дугорочне користи
Једна од кључних предности стрип-тилл технологије је њена прилагодљивост различитим врстама усева. Иако је Балош примењује претежно на кукурузу, ова технологија може бити успешна и код других култура, попут сунцокрета и соје. „Кукуруз је наша главна култура, али смо стрип-тилл испробали и на соји, и резултати су били охрабрујући,“ каже Балош. „Оно што је важно јесте да се свака њива пажљиво прилагоди специфичностима услова, али технологија заиста даје резултате.“
Још једна важна ствар на коју указује Балош јесте дугорочна одрживост овог приступа. Стрип-тилл не само да смањује тренутне трошкове обраде и потребе за наводњавањем, већ и побољшава квалитет земљишта кроз дуготрајније очување органске материје и микробиолошке активности. „Земљиште постаје живље, а са тим долазе и дугорочни бенефити, као што су боља плодност и отпорност на сушу,“ истиче он.
Изазови и перспективе за будућност
Иако су предности стрип-тилл методе очигледне, Балош не скрива чињеницу да су изазови присутни, посебно када је реч о иницијалној инвестицији у специјализоване машине. „Машине за стрип-тилл су прилично скупе, али гледам на то као на дугорочну инвестицију. Смањили смо потрошњу горива, ђубрива, па чак и потребе за наводњавањем, што нам дугорочно доноси значајне уштеде,“ наводи Балош.
Климатске промене настављају да представљају велики изазов за пољопривреднике у Србији, али иновације као што је стрип-тилл технологија пружају ефикасна решења за ублажавање последица суше и других екстремних временских услова. Балош верује да ће ова технологија постати све распрострањенија у годинама које долазе, јер доноси конкретне резултате у очувању приноса и ресурса.
„Морамо се прилагодити новим условима, а стрип-тилл је корак у правом смеру. Верујем да је будућност у оваквим одрживим приступима, јер ће климатски изазови само расти. Ово није само прилагодба садашњим условима, већ и улагање у будућност наше пољопривреде,“ закључује Балош.