„Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде издваја значајна средства у виду субвенција за пчеларство, које је важна грана српске пољопривреде. Пчелари су задовољни мерама државе за овај вид пољопривредне производње, а ми ћемо настојати да те подстицаје у наредном периоду колико је могуће повећамо. Наш мед је међу најквалитетнијим у свету јер потиче из чисте и здраве природе, а заједнички циљ државе и произвођача јесте да овим производом пре свега снабдевамо домаће тржиште, наше грађане и нашу децу, али и да имамо довољно меда за извоз“, поручио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић у Алексинцу, где је данас обишао три домаћинства која се баве пчеларством.
Осврнувши се на актуелну тему потенцијалне експлоатације јадарита у околини Лознице, министар Мартиновић поручио је да управо на примеру Алексинца са околином, као традиционално рударским крајем, грађани могу видети да рударење није некомпатибилно са чистом и здравом пољопривредном производњом.
„Пчеларство је специфична грана пољопривреде зато што је пчела племенита животиња која, да би производила мед, мора да има најздравију природу око себе. Алексинац је чувен по својим рудницима, а истовремено пчеларство у овом крају Србије има дугу традицију. Овде има и много домаћинстава која се баве ратарством, сточарством, воћарством и виноградарством, што јасно говори да, уколико се поштују сви еколошки стандарди, пољопривредна производња и животна средина ни на који начин нису угрожене у рударским крајевима и нису у супротности са експлоатацијом минералних сировина и индустријским развојем. Зато и са овог места, заједно са својим сарадницима, желим да пошаљем јасну поруку да Министарство пољопривреде пружа пуну подршку председнику Републике Србије Александру Вучићу у свим развојим пројектима који су важни за државу Србију и у једној нимало лакој борби да наша земља искористи све своје развојне потенцијале, између осталог и када је у питању експлоатација наших минералних сировина“, нагласио је Мартиновић.
Он је додао да ће, ако научне и стручне анализе покажу да је експлоатација јадарита безбедна по живот и здравље људи, али и животну средину и пољопривреду, као ресорни министар бити свим срцем за тај пројекат, јер ће то представљати шансу за јачу привреду и више новца у буџету, што значи и више новца за подстицаје у пчеларству, али и свим другим гранама пољопривреде.
„Они који ових дана сеју панику и страх међу грађанима да ћемо пројектом „Јадар“ да отрујемо и загадимо реке, језера, земљу, те да ће људи морати да напуштају одређене делове Србије, апсолутно говоре неистине. Желим свим пољопривредницима да поручим да немају разлога за бригу, јер све док Србију води Александар Вучић имаћемо довољно хране, чист ваздух, чисту воду и земљиште и наша деца неће морати да напуштају Србију, јер она јесте и биће много боље место за живот него што је била када су је водили они који данас плаше народ како ћемо ми све живо да уништимо. Истовремено настављамо да се залажемо и за индустријски развој и рударство, јер без јаке индустрије нема јаке привреде и пољопривреде. Том синергијом ћемо моћи да додатно ојачамо наше пољопривредне произвођаче и да им као држава помогнемо да се пробију на веома захтевно европско и светско тржиште. Стандарди квалитета су из дана у дан све већи и зато је важно да и држава, и произвођачи, и трговци буду на истој страни, јер само уз слогу и јединство имамо шансе за даљи развој спрског аграра“, истакао је министар.
Председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) др мед. Родољуб Живадиновић, који је учестововао у данашњим обиласцима пчелара у Алексинцу, указао је на то да је управо Алексинац проглашен за прву пчеларску општину у Србији, која броји више од 600 пчелара, те да је, и поред тога што је овај крај чувен по рударењу, Алексинац идеална средина за пчеларство. Говорећи о експлоатацији јадарита, он је нагласио да је СПОС још 2021. године донео одлуку да струка мора да се изјасни по овом питању, јер, како је рекао, лаици то не могу, нити умеју. Навео је да му се лично допао позив председника Вучића упућен стручњацима који су против рударења да учествују у доношењу одлука, чак и да воде тим који ће одлучивати, те поновио да је њему као лекару, али и произвођачу, као и свим другим пчеларима, важно да став струке буде јединствен.
Током данашње посете Алексинцу, министар Мартиновић, заједно са државним секретарима Јеленом Благојевић, Чедомиром Ракићем и Братиславом Ћирковићем, помоћником министра за међународну сарадњу и европска питања и шефом Кабинета Ањом Јавор и директором Управе за ветерину Живком Матијевићем, обишао је пчелињак Небојше Поповића, који броји око 70 кошница, као и пчелињак Горана Илића у Доњем Сухотну, који броји оквирно 150 кошница. Министар је посетио и пчеларско домаћинство Срђана Станојевића у Житковцу, који гаји око 200 пчелињих заједница, и то у органској производњи, а добитник је подстицајних средстава кроз Пројекат конкуретне пољопривреде Србије (SCAP) за набавку најсавременије опреме за пчеларство. Указавши на то да је држава Србија само у 2024. години кроз националне мере издвојила 83 милијарде динара за помоћ домаћим пољопривредницима, Мартиновић је позвао пчеларе, али и све друге пољопривредне произвођаче, да се пријаве на јавне позиве које расписује Управа за аграрна плаћања.
Посету Алексинцу министар је завршио састанком са председником ове општине Далибором Радичевићем, са којим је разговарао о актуелностима у раду управе.
Извор: Министарство пољопривреде шумарства и водопривреде