Овогодишња берба јабука у Србији почела је месец дана раније него обично, што је јасан знак да се климатске промене све више одражавају на воћарство. У зависности од величине воћњака и доступности радне снаге, поједине сорте су већ обране, док се код неких берба приводи крају. Посебно је изазовна била берба Грени Смита, који је у овом делу воћњака опрашивач, јер се плодови беру на температурама које су неуобичајено високе за ово доба године.

“Више од 60 дана није пала ни кап кише. Ово је слика скоро сваког воћњака у Србији, а тек је почетак септембра”, каже наш саговорник, један од произвођача јабука.

Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), ово лето је једно од најтоплијих у последњих десет година, са великим бројем дана када су температуре прелазиле 32 степена Целзијуса, што је значајно утицало на квалитет и квантитет плода.

“Берба је почела 5. августа, на температурама које су достизале 40 степени. Морали смо почињати у 6 ујутру и завршавати до 2 поподне, уз честе паузе. Осим високих температура, велики проблем је била и организованост радне снаге у тим тешким условима”, додаје наш саговорник.

Произвођачи се суочавају и са порастом индустријске јабуке, што је последица лоших временских услова. “Ово лето је довело до већег процента јабуке која не испуњава трговачке стандарде екстра класе, али то је и даље иста јабука, само мања или са визуелним манама”, објашњава воћар и додаје да је време да се престане са оваквом праксом разликовања. Један од највећих проблема ове године је и одсуство боје код црвених сорти, попут Црвеног делишеса, што је директна последица високих температура и недостатка температурних разлика између дана и ноћи.

Рана берба и висок проценат индустријске јабуке

Један од необичних трендова ове године је значајно ранији почетак бербе. Сорта Грени Смит, која се обично брала око 5. октобра, ове године је почела да се бере већ почетком септембра. Прерано сазревање плодова је изазвано дугим периодом суше и високим температурама, што је довело до бржег пуњења шећера у плоду. “Према анализама које смо спровели, јабуке имају изразито високе нивое шећера, па морамо хитно обрати Грени Смит како бисмо обезбедили оптималне услове за складиштење,” истиче воћар.

Међутим, ово убрзано сазревање није донело само позитивне ефекте. Велики проценат јабука је класификован као индустријска јабука, због мањег калибра или других недостатака, што значи да су упркос квалитету укуса те јабуке намењене преради. Трговци, како кажу воћари, често праве вештачке разлике између индустријске и екстра класе, иако су плодови често врло сличног квалитета, али разлике у визуелном изгледу доводе до нижих цена за произвођаче.

Угоднијa куповина у свим временским условима

Поред текућих проблема у берби, воћари се већ сада суочавају са забринутошћу за следећу сезону. “Ове екстремне температуре и суша не само да су утицале на овогодишњу бербу, већ су оставиле трага на диференцијацији цветних пупољака за следећу годину,” објашњава воћар и додаје да постоји ризик да ће наредна сезона почети са мање цветних пупољака, што би могло довести до смањеног приноса.

Организација радне снаге за бербу била је веома изазовна због екстремних временских услова. Воћари су морали да прилагоде своје радне процесе, почевши са бербом рано ујутру како би избегли највише температуре током дана. “Бербу смо организовали у раним јутарњим сатима, али ни то није било довољно да избегнемо последице екстремних услова. У тим периодима је било веома тешко наћи раднике, јер су услови за рад били изузетно тешки,” каже наш саговорник.

Препоруке за будућност

Упркос свим изазовима, постоје начини да се воћари припреме за наредне сезоне. Примена фолијарних прихрана са основним макроелементима као што су фосфор, азот и калијум, посебно у оваквим условима, кључна је за опоравак биљака и припрему за наредну годину. Такође, наводњавање након бербе игра важну улогу у очувању здравља биљака и листне масе, како би се обезбедило довољно асимилата за будућу вегетацију.

Поред високих температура, суша је додатно отежала производњу. “У последњих пет година ниво подземних вода у овом региону је опао за 15 метара. Ове године смо успели да задовољимо само 25% потреба биљака за водом”, каже наш саговорник. Недостатак воде утиче не само на овогодишњу бербу, већ и на припрему биљака за наредну годину. “Важно је сачувати листну масу и омогућити биљци да произведе довољно асимилата за следећу сезону. Фолијарна прихрана макроелементима као што су фосфор, азот и калијум је кључна за диференцијацију цветних пупољака”, истиче он.

Утицај на инфраструктуру воћњака

Суша није само угрозила биљке већ је утицала и на стабилност конструкција у воћњацима. Пуцање земље и неједнако скупљање услед губитка влаге утиче на стубове, анкере и сајле за везивање воћака. Стручњаци упозоравају да сада није време за затезање сајли, јер у случају кише може доћи до контраефекта.

Извор: Б92

Новинар: Тибор Петерек

Фото: архива Агробизнис магазина 

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.