Произвођачи јабука у Срему суочавају се са озбиљним изазовима ове године, јер су екстремне временске прилике значајно утицале на квалитет и принос јабука. Дуготрајна суша и високе температуре током лета ометале су природни циклус раста и сазревања, што је резултирало смањеним приносом и ослабљеним квалитетом плодова. Ови проблеми највише су погодили хладњачу у Новом Сланкамену, која је прошле године била у потпуности попуњена, али ове јесени има чак 50% мањи принос у односу на претходну сезону.
Летошње екстремне температуре, које су достизале и 37 степени у сенци, а на сунцу прелазиле и 40 степени, стварале су неповољне услове за раст јабука. Плодови су раније сазрели, а висок ниво шећера довео је до брзог пропадања мезокарпа, односно сочног дела плода. На пијацама, произвођачи сведоче о тешкој борби за опстанак на тржишту и кажу да, упркос заливању и употреби противградних мрежа, јабуке због високих температура губе свежину и постају мекане, што додатно отежава њихово очување и продају. Цене на велико на вратима хладњаче достижу око 60 динара по килограму, док се на пијаци продају од 100 до 150 динара, у зависности од сорте.
Суочени са изазовима који су последица климатских промена, пољопривредници улажу велики напор у адаптацију производње. Према речима агронома, топла јесен узроковала је и необичан феномен – поједине биљке су ове године процветале други пут. Са првим јутарњим мразевима, воће улази у фазу мировања, што је сигнал за почетак резидбе, важне агротехничке мере која утиче на принос следеће године.
Милорад Јоцковић, агроном и саветник у Пољопривредној саветодавној служби, објашњава да је сада идеално време за резидбу јабучастих воћних врста, попут јабуке и крушке. Овај процес треба да обаве квалификовани радници јер, како каже Јоцковић, правовремена и правилна резидба је кључ за постизање квалитетног приноса. „Резидба је веома захтеван посао и треба обратити пажњу на уклањање поломљених и оштећених грана, као и на одржавање проветрености крошње, чиме се смањује ризик од болести,“ наглашава Јоцковић. Додаје и да је веома важно идентификовати родне пупољке како би се гране правилно оптеретиле родним потенцијалом.
Осим резидбе, сада је и време за планирање редовне прихране воћњака. Јоцковић препоручује хемијску анализу земљишта како би се утврдило које је храниво потребно за одређени засад. Министарство пољопривреде пружа субвенције за ове анализе, чиме омогућава произвођачима да прецизније одреде количину минералних ђубрива која ће повећати продуктивност у наредној сезони. За интензивне засаде, корисно је и током вегетације радити анализу листа, јер се на тај начин може открити да ли биљка апсорбује довољно хранива, или је дошао до неких блокада у исхрани.
Док једни припремају своје воћњаке за зиму, други, попут виноградара у Жупи, и даље беру грожђе. У Жупи је ова јесен била толико топла и сунчана да је омогућила такозвану „јагуриду“ – секундарни род грожђа са заперака, који се обично не јавља сваке године. Породица Ботуњац из Злегиња, која узгаја Пино Ноар, бере трећи пут ове године. Овај виноград, захваљујући повољним временским условима, успео је да омогући развој заперака који су створили мале гроздове са високим садржајем шећера и минерала, идеалне за производњу природног вина.
Виногради у Жупи који омогућавају секундарни род грожђа представљају прави феномен. Плодови са заперака, познати у овом крају као „јагурида“, расту само у посебним условима, када је јесен топла и дуготрајна. Ови гроздови се не прскају и не третирају хемијским средствима, што их чини посебно природним и атрактивним за љубитеље органских вина. Са исте лозе добијају се гроздови који захваљујући својој структури дају различите укусе вина, па је ово посебна врста приноса која омогућава произвођачима да креирају вино које осликава специфичности микроклиме и тероара.
Винари као што је породица Ботуњац уз велики труд и љубав одржавају традицију и негују производњу грожђа која захтева посвећеност и знање. Секундарни родови, упркос малим количинама, доносе посебну вредност јер садрже концентроване шећере, киселине и минерале, који дају вину уникатан укус и карактер. Свеже обрађени плодови у подруму породице Ботуњац пролазе кроз процес ферментације, претакања и флаширања, стварајући квалитетно вино које сведочи о дуготрајној вези човека и природе у виноградарским пределима Жупе.
Ова година је показала да екстремне временске промене, иако изазовне, могу донети и нове прилике за пољопривреднике који знају да искористе сваки дар природе. Иако климатске промене доносе велике изазове, они који су спремни да се прилагоде, кроз иновативне и одрживе приступе, могу пронаћи начине да изазове претворе у нове могућности за развој и одрживу производњу.
Извор: РТС