– У пролеће смо тако радили порибљавање и тада је убачено 515 килограма шарана и око 300 килограма бабушке. Трудимо се да у континуитету спроводимо те активности, јер желимо нашим посетиоцима да из године у годину повећавамо фонд рибе и тако обогатимо понуду свима који воле шаранско пецање. Све радимо сами и у складу са могућностима – каже Кнежевић.
У рибњаку се могу пецати шаран и капитални амур, као и штука, сом, смуђ, деверика и друга бела риба. А с обзиром на то да се организују и турнири и хуманитарна такмичења на принципу спортског риболова „ухвати па пусти”, постоје и одређена правила која се морају испоштовати, јер у супротном ће рибочувари санкционисати преступе, објашњава нам Ђурица.
– Шаран, амур и деверика су у трајном ловостају и сви ухваћени примерци се морају вратити у воду. Дозвољено је одношење беле рибе и сома. Организујемо турнире али и хуманитарна такмичења, када нам долазе и људи ван општине Пландиште. Баш се припремамо за једно такво такмичење, а сав приход ће бити прослеђен за децу са Косова и Метохије – истакао је наш саговорник.
Што се тиче дозвола, он каже да постоје дневне дозволе које важе од 6 до 18 сати, као и ноћне од 18 до 6 часова. Појединачно, свака кошта 800 динара. Рибњак је величине 150 џ 105 метара, са просечном дубином од 1,5 метар. Обележено је 15 места за пецање, а дозвољено је пецати на три штапа.
Рибњак „Багер” у Пландишту настао је иначе ископавањем глине за потребе оближње циглане и постоји више од три деценије. Сада се напаја водом из три бунара и тек је однедавно постао прави рибњак за спортски риболов.
И. Бакмаз
Извор: