Опис
Влада Републике Србије усвојила је више измењених уредби из области пољопривреде, које су усклађене са ребалансом буџета за 2023. годину.
Усвајањем тих измена омогућен је наставак исплате давања по хектару, премија за млеко и подстицаја за квалитетна приплодна грла, односно средстава по свим јавним позивима који су расписани током ове године, као и мере подршке кондиторима.
Добра атмосфера, огромна посета, квалитетна грла оваца уз Фестивал јагњећег печења и гулаша, основне су карактеристике 16. по реду Овчарске изложбе која се традиционално одржава у Причевићу, а у организацији предузећа Агроразвој. Апсолутни шампион овогодишње изложбе је Зоран Петровић из Златарића.
Нема доброг домаћина без Агробизнис магазина
Дипл. инж. Горан Ђаковић, главни и одговорни уредник
ИЗ САДРЖАЈА 151. БРОЈА АГРОБИЗНИС МАГАЗИНА:
4. Сточарство
ПРИЧЕВИЋ ОКУПИО НАЈУСПЕШНИЈЕ СТОЧАРЕ И МЛАДЕ
Добра атмосфера, огромна посета, квалитетна грла оваца уз Фестивал јагњећег печења и гулаша, основне су карактеристике 16. по реду Овчарске изложбе која се традиционално одржава у Причевићу, а у организацији предузећа Агроразвој. Апсолутни шампион овогодишње изложбе је Зоран Петровић из Златарића…
Аутор: Немања Поповић
6. Сточаство
У ГОРЊОЈ ГОРЕВНИЦИ ПРИКАЗАНИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ СРПСКОГ МЛЕКАРСТВА
Велики избор сира и кајмака, а ми откривамо детаље о производњи и преради најлепших производа…
Аутор: Горан Ђаковић
8. Органска производња
ОРГАНСКА ПРИЧА НА НАШ НАЧИН
ОД ХОБИЈА И ЕКСПЕРИМЕНТА САДА УБИРАЈУ ПЛОДОВЕ ВЕЛИКОГ РАДА
Нису знали ништа о пољопривреди али су желели парче своје земље. Природа посла је захтевала „радни“ одмор у природи и одлазак из градске гужве. Полако су формирали своју малу оазу из које данас убирају плодове свог рада. Органска храна је тражена тако да су сав труд и улагање добили и свој економски епилог…
Аутор: Соња Цветковић
10. Интервју
САЊА МОМЧИЛОВИЋ БОГНИЧ ПОТПРЕДСЕДНИК ДАМСКОГ ЛОВАЧКОГ КЛУБА
ПРВА ЖЕНА ЛОВАЧКОГ САВЕЗА ВОЈВОДИНЕ
Пре 11 година, са седиштем у Бечеју, основан је Дамски ловачки клуб који окупља око 300 жена ловаца из целе Србије. На челу овог клуба је Сања Момчиловић Богнич која је за Агробизнис магазин открила како изгледа бити жена ловац данас у Србији…
Аутор: Горан Ђаковић
12. Воћарство
ЗАСАД ДУЊЕ ПОДИГАО ЗА ПЕНЗИОНЕРСКЕ ДАНЕ
Саво Костовић у Сијаћем пољу код Краљева, крајем августа, уз помоћ струке, завршио је летњу резидбу у свом малом дуњару који је, како каже, прави експеримент. Воћњак је подигнут прошле године и вероватно је једини у овом крају…
Аутор: Соња Цветковић
14. Сточаство
ЈЕДНА ОД НАЈСKУПЉИХ И НАЈKВАЛИТЕТНИЈИХ РАСА ГОВЕДА НА СВЕТУ ДОБИЛА СВОЈУ ФАРМУ У ЧАЧKУ
ЈАПАНСКЕ ВАГИ КРАВЕ КОНАЧНО У СРБИЈИ!
ЈАПАНСKЕ ваги краве, најпрестижнија светска раса говедине, чије месо се служи искључиво у елитним ресторанима, узгајају се од сада и у Србији. Фарма пажљиво пробраних црних говеда основана је у Чачку, чиме је наша земља заузела своје место на светској мапи у производњи најквалитетнијег меса…
Аутор: Снежана Бирчанин
16. Повртарство
СОМБОРКА У ПРИЈЕПОЉУ ОДЛИЧНО РАЂА
ЊЕГОШ СТОЈАДИНОВИЋ 15 ГОДИНА РАДИ ПРОИЗВОДЊУ ПАПРИКЕ
Ако је сточарство краљица пољопривреде онда је призводња паприке свакако то за биљну производњу. Поред огромног труда и рада за успешну производњу потребно је и много воде и искуства. Његош Стојадиновић из Пријепоља један је од најуспешнијих повртара из свог краја, а породица је позната и по томе што прави брезове метле као и дрвене виле (рогуље) а бави се и откупом клеке…
Аутор: Горан Ђаковић
18. Сточаство
БОЛЕСТИ ОВАЦА: СИМПТОМИ БРУЦЕЛОЗЕ И КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ
ОПАСНА ЗАРАЗА ЗА ЖИВОТИЊЕ КОЈА СЕ ПРЕНОСИ И НА ЉУДЕ
Овца (лат. Ovis aries) је домаћа је животиња која спада у рогате преживаре, папкаре и једна је од првих животиња коју је човек припитомио. Верује се да је настала доместификацијом муфлона у пределима јужне и југозападне Азије. Према археолошким траговима овце се гаје још од млађег каменог доба…
Аутор: Драгана Петровић
20. Пчеларство
ТРИНАЕСТ РАЗЛОГА ЗАШТО ПЧЕЛЕ САКУПЕ МАЊЕ НЕКТАРА И КАКО ТО ПОПРАВИТИ
САВЕТИ ЗА ПОВЕЋАЊЕ ПРИНОСА МЕДА ЧАК И У ЛОШОЈ ГОДИНИ
Ова пчеларска сезона остаће упамћена као једна од најлошији у последњих десет година. Већина пчелара у Србији имала је приносе испод сваког просека. Како истичу у бројним пчеларским организацијама приноси су ове године ишли од килограм, два до 10, 12 килограма меда по кошници, што не памте ни најстарији пчелари који кажу да је просек у Србији око 20 килограма меда по кошници…
Аутор: Драгана Петровић
22. Воћарство
НЕГА МАЛИНЕ ПОСЛЕ БЕРБЕ
Одмах по завршеној берби у засадима малине се раде тртани против дидимеле, сушења изданака, мува галица, малинине мушица и гриња…
Аутори: Проф. др Радисав Благојевић, мастер инж. Владимир Божић
24. Пољопривредна механизација
ДРЉАЧА СА НИКАД БОЉИМ УЧИНКОМ И ЛАКШОМ УПОТРЕБОМ
Више од 80 новинара из Европе било је у Немачкој како би присуствовали презентацији нових решења у пољопривредној механизацији. Већина ових решења се односи на дигитализацију и даљинско управљање машинама. Али, кренимо редом…
Аутор: Горан Ђаковић
28. Повртарство
ШТА ЈЕ ТО ПЛЕСАН ИЛИ БУЂ ПАРАДАЈЗА И КАКО СЕ СПРЕЧАВА
Узрочник лисне буђи (плеснивост) парадајза (Fulvia fulva) јавља се искључиво на парадајзу гајеном у заштићеном простору, а у случају јачег напада може проузроковати економску штету због смањеног приноса и успореног зрења плодова. Услови који доводе до појаве болести су најчешће висока релативна влажност ваздуха (преко 80%) и сувише густ скуп биљака који онемогућава проветравање…
Аутор: Милица Велетић, Сваетодавна служба Републике Српске
30. Баштованство
СОДА БИКАРБОНА ЈЕ НАЈБОЉИ ПРИЈАТЕЉ БАШТОВАНА: ЕВО 10 ПАМЕТНИХ НАЧИНА ЗА КОРИШЋЕЊЕ У БАШТИ
Када је у питању брига о вашој башти можда ћете бити изненађени када сазнате да један од најсвестранијих и најисплативијих средстава која вам стоје на располагању, вероватно, лежи у вашој кухињској остави: сода бикарбона…
Аутор: Горан Ђаковић
32. Ратарство
ХЕЉДА
Хељда (Fagopyrum esculentum) је једногодишња зељаста биљна врста из породице Polygonaceae која је данас препозната као висококвалитетна биљка чији се плодови користе у исхрани људи и животиња. Значај хељде огледа се у њеном богатству хранљивим материјама. Плод хељде садржи једињења фосфора, калцијума, бакра, као и гвожђе, манган, цинк и селен. Садржи бројне минерале и одличан је извор витамина Б комплекса, посебно витамина Б6, ниацина, рибофлавина…
Аутор: Драгана Петровић
34. Ратарство
У КАКВОМ СТАЊУ ЈЕ СОЈА И КАКАВ НАМ ЈЕ СОРТИМЕНТ
На јубиларном 10. Дану поља, у организацији Удружења Донау Соја, представљено је 40 сорти соје, шест комбинација хербицида и 13 варијанти препарата за исхрану биљака. На догађају у Лугову, који је окупио скоро стотину посетилаца, што самих пољопривредника, што стручњака и представника компанија из области аграра, стављен је акценат на одрживој производњи ове уљарице…
Аутор: Редакција
36. Технологија
ЕТАРСКА УЉА МОГУ ДА ЗАМЕНЕ ШТЕТНЕ КОНЗЕРВАНСЕ И АДИТИВЕ У ХРАНИ
Сумња у погледу безбедности неких хемијских конзерванаса и негативна реакција потрошача на оне који су препознати као хемијски и синтетички, повећава интересовање за природнија, алтернативна решења…
Ауторке: Валентина Симић, Катарина Рајковић, Маријана Гавриловић и Ивана Карабеговић
38. Повртарство
НАЈВЕЋА ВЕРТИКАЛНА ПОЉОПРИВРЕДНА ПРОИЗВОДЊА НА ПЛАНЕТИ НАЛАЗИ СЕ У ДУБАИУ
У сусрет климатском самиту ЦОП 28, који ће бити одржан од 30. новембра до 12. децембра у Дубаију, екипа Танјуга обишла је, у предграђу тог града, фарму Бустаника, највеће вертикално пољопривредно постројење у свету где се биљке узгајају без употребе земљишта, у затвореном простору само помоћу воде и соларних лампи…
Аутор, фото: ТАНЈУГ
40. Органска производња
КОД ПОРОДИЦЕ ЧЕПЕРКОВИЋ
МАЛИНАРСТВО ЈЕ НАШ ИЗБОР
Ова година за малинаре у Србији није била једна од оних која ће бити уписана златним словима. Напротив! Високи импути производње и скупља радна снага која је остала као рефлексија прошлогодишње више него одличне цене црвених бобица, као и ниска откупна цена, довеле су у питање даљу производњу. Посетили смо планатажу органске полке у Конареву код Краљева да проверимо да ли домаћини настављају ову производњу…
Аутор: Соња Цветковић
42. Хортикултура
ИЗБОР ПОСУДА ЗА БИЉКЕ НИЈЕ ЛАК
КОЈЕ САКСИЈЕ СУ НАЈБОЉЕ ЗА ВАШЕ ЦВЕЋЕ?
Цвеће захтева негу и пажњу да би могло да напредује и улепша дом или двориште. Уколико сте љубитељ саксијског и собног биља сигурно сте се запитали како да изаберете најадекватнију саксију за ваше цвеће…
Аутор: Драгана Петровић
44. Задругарске стране
РЕГИОНАЛНА САРАДЊА У ОБЛАСТИ ПОЉОПРИВРЕДЕ
На састанку у Задружном савезу Србије, који је одржан са саветником председника Црне Горе за регионални развој Александром Стијовићем, председник Никола Михаиловић са сарадницима, упознао је госта са историјатом задругарства у Србији и активностима које се спроводе на оживљавању задруга, па самим тим и препороду српског села…
Аутор: Никола Михаиловић
46. Виноградарство
РЕВОЛИЦИЈА ИЛИ НЕУСПЕО ЕКСПЕРИМЕНТ: ПОДЕЉЕНА МИШЉЕЊА СТРУЧЊАКА ОКО СМЕЛЕ НИЈАНСЕ ПОЗНАТОГ ПИЋА
ПЛАВО ВИНО УЗБУРКАЛО СВЕТ, ПОЛЕМИКЕ НЕ ПРЕСТАЈУ
Црвено и бело више нису једина опција за све љубитеље вина. На тржишту се појавило и вино у нијансама ружичасте, наранџасте, зелене и плаве боје. Заслуга за настанак вина у смелој плавој нијанси припада Шпанцима који имају вишевековну традицију производње одличних вина. Захваљујући комбинацији традиционалног начина прављења вина и модерних технологија настало је вино јединственог изгледа али и укуса. Настанак овог вина није био лак, а своју смелу нијансу дугује природним пигмета који му даје азурну боју попут шпанског мора…
48. Лековито биље
ТАМЈАН
Тамјан је смола која се добија из дрвета тамјановца (Boswellia spp) које је карактеристично за подручја Африке, Блиског истока и Индије. Ова смола се традиционално користи у различитим културама и религијским обредима већ хиљадама година…
Аутор: Горан Ђаковић
50. Храна и лек
РУЖА ЈЕ ВИШЕ ОД ЛЕПОГ ЦВЕТА И ИМА БРОЈНЕ БЕНЕФИТЕ ПО ЗДРАВЉЕ
ЧАЈ ОД РУЖЕ – НАРОДНИ ЛЕК КОЈИ СЕ КОРИСТИ ВЕЋ ХИЉАДАМА ГОДИНА
Ружа је краљица цвећа која осваја својом јединственом, софистицираном лепотом и слатким заводљивим мирисом. Према пронађеним фосилним остацима верује се да је ружа најстарије цвеће које човек почео да гаји. Осим у декоративне сврхе ружа се користи у козметологији, неизоставни је део најфинијих парфема а има и лековита својства….
Аутор: Драгана Петровић
52. Хортикултура
НЕОБИЧАН ЦВЕТ МИТСКИХ ОСОБИНА
РАСКОШНО ЦВЕЋЕ ЦАРСКОГ ИМЕНА И ИЗГЛЕДА
У многим сеоским баштама вероватно сте приметили прелепи цвет интензивне црвене, жуте или наранџасте боје, чије латице подсећају на круну. У питању је цвет под именом царска круна која на једном месту може да расте и цвета и до пет година…
Аутор: Драгана Петровић
54. Културна баштина
CIOFF ФЕСТИВАЛ КРАЉЕВАЧКОГ „АБРАШЕВИЋА“ ПРЕДСТАВИО НАШУ ИСТОРИЈСКУ И КУЛТУРНУ БАШТИНУ
Културно-уметничко друштво „Абрашевић“ из Краљева, већ деценију и по, организује манифестацију „Лето код Абрашевића“ а она је ове године прерасла у међународни фестивал под окриљем, CIOFF-а, међународне организације која ради при Унеску и окупља најбоље фолклорне групе и фестивале из целог света…
Аутор: Соња Цветковић
56. Кућни љубимци
ЕТОЛОГИЈА: ПОНАШАЊЕ, КОМУНИЦИРАЊЕ И УЧЕЊЕ ЖИВОТИЊА (1)
У ТАЈАНСТВЕНОМ СВЕТУ ПАСА
Пас је нераздвојни део природе, својеврсна особеност која жели и да остане то. Зато, када се играмо и комуницирамо са њим, када покушавамо да уђемо у његову психу, разлоге понашања и хтења, када га учимо, али и он нас, многим стварима, ми се стапамо са природом којој се морамо, како је то давно упозоравао Жан Жак Русо – неминовно вратити…
Аутор: Душан Мариновић, www.natura.rs
……
Агробизнис магазин (14.9.2023)