Пољопривредне задруге у Немачкој играју кључну улогу у заштити својих чланова од тржишних ризика, нарочито у временима када цене на глобалном аграрном тржишту све више осцилирају. Како наводи Немачки рајфајзен савез (DRV), задруге својим члановима пружају низ инструмената који омогућавају стабилизацију прихода и јачање тржишне позиције.
Како задруге штите пољопривреднике?
DRV истиче неколико уговора који омогућавају произвођачима да смање ризик од нестабилних цена:
- Лагер уговор – Пољопривредник предаје робу задрузи на складиштење уз месечну накнаду. Робу може продати кад процени да је цена најповољнија, без потребе за сопственим складиштем. “Ова могућност омогућава произвођачима да самостално одлуче када ће продати своју робу и искористе повољне ценовне периоде након жетве.”
- Уговор о куповини – Пољопривредник и задруга се унапред договарају о цени и количини производа пре жетве. “Овим моделом, произвођачи могу да осигурају позитивне тржишне цене пре жетве, али у случају слабог рода морају обезбедити додатне количине за испуњење уговора.”
- Уговор са премијом – Полазна цена се одређује на основу берзанских котација, а пољопривредник има могућност да изабере тренутак у којем ће је фиксирати. “Цена се формира у складу са кретањем на терминским берзама, омогућавајући произвођачима да искористе најбоље услове у датом периоду.”
- Уговор о узгоју и испоруци – Пољопривредници се обавезују да предају цео род задрузи, док се продаја врши у фазама како би се постигла оптимална цена. “Пољопривредници добијају авансну исплату одмах након жетве, док се коначна цена одређује на основу укупног прихода од продаје.”
Конкретан пример успешног модела задруге у Немачкој
“Raiffeisen-Waren-Zentrale Rhein-Main eG” је једна од најуспешнијих задруга у Немачкој, која активно подржава своје чланове кроз различите механизме осигурања цена. Ова задруга нуди флексибилне уговоре о продаји житарица, омогућавајући произвођачима да комбинују складиштење и фиксне цене како би постигли најбоље услове на тржишту.
Значај задруга у време нестабилних цена
Задруге нису само механизам за ублажавање ризика, већ и начин да се пољопривредници изборе за боље тржишне услове. “Све ове методе имају за циљ ограничавање ризика и обезбеђивање адекватних прихода, док истовремено гарантују стабилну испоруку сировина прерађивачкој индустрији.”
Основни предуслови за ефикасну примену ових модела су добро организована задружна инфраструктура, међусобно поверење и посвећеност дугорочним уговорима.
С обзиром на све већу нестабилност цена на аграрним тржиштима, задруге представљају важан ослонац за пољопривреднике. Кроз различите уговорне моделе, оне омогућавају сигурније пословање, боље планирање финансија и већу отпорност на тржишне осцилације, што је од пресудног значаја за одрживост пољопривреде.