На тржишту семенске пшенице за октобар 2024. године, пољопривредници се суочавају с интригантним изазовом: како пронаћи најбољу цену у времену када разлике у регионалним понудама никада нису биле очигледније. У зависности од тога где се налазе, могу уштедети и до неколико хиљада динара само пажљивим одабиром места куповине. Пшеница исте сорте, истог произвођача, може се продавати по драстично различитим ценама – од 1.500 динара у Шапцу до чак 1.800 динара у Ужицу за паковање од 25 килограма. А то је само почетак.

Велики брендови, попут Syngente и LG-а, нуде паковања од 50 килограма која се у неким местима продају по 3.200 динара, док у другима прелазе и 3.700 динара. Ове разлике нису само бројке на папиру, већ прилика за оне који се одлуче да прате кретања на тржишту и купе на време.

Пшеница се исплати, али на овај начин

Док се неки брендови и сорте истичу високим ценама, локална понуда и регионална потражња крећу динамику у којој мудри пољопривредници могу значајно смањити своје трошкове. Куповина у правом тренутку и на правом месту постаје игра бројки у којој се уштеде лако пењу на неколико десетина хиљада динара, посебно за оне који купују у већим количинама.

Цена пшенице тако није само одраз квалитета или имена на паковању. Она је суптилан подсмех свима који мисле да је тржиште предвидиво. Уштеде чекају оне који знају где да траже.

На основу новог приказа цена за семенски јечам у октобру 2024. године, тржиште поставља сличан изазов као и код пшенице: како одабрати праву локацију за куповину и тако остварити значајне уштеде. Цена јечма варира по регионима, стварајући прилику за пољопривреднике да мудрим одабиром набаве своје семе по повољнијој цени.

У Београду, на пример, цена јечма сорте NS у паковању од 25 килограма износи 1.650 динара, док у Сенти за исто семе може достићи и 1.800 динара. Ове наизглед мале разлике у цени брзо постају важне када се купује већа количина. Слично је и са сортом Paso произвођача LG, чија цена варира између 3.000 динара у Пожаревцу и 3.535 динара у Сомбору за паковање од 50 килограма.

Ценовне разлике ђубрива широм Србије

Када се ради о већим паковањима, попут 50 килограма јечма сорте Nonius, цене су у распону од 3.600 динара у Крагујевцу до 2.850 динара у Кикинди. Уштеде у овим случајевима могу бити значајне, јер паметна куповина у мање скупим регионима може довести до разлике од неколико хиљада динара по куповини.

У оваквом окружењу, кључно је пажљиво пратити тржиште и доносити информисане одлуке. Уштеде од неколико стотина, па и хиљада динара по паковању, пољопривредницима могу омогућити већи профит или реинвестирање у наредну сетву. У времену када се цене константно прилагођавају, знање о регионалним разликама постаје моћан алат за сваког произвођача.

Извор: СТИПС

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.