Жетву пшенице и ове године прати незадовољство ратара због непознаница око откупне цене. Нуди се аконтна која је за трећину нижа од уложених трошкова. Произвођачима се нуди 20 динара за килограм, што је мање скоро за трећину од цене коштања производње коју је израчунао Задружни савез Војводине.На пријемном месту у селу Торак код Зрењанина на истовар трактора чека се десетак минута. Складиште се брзо попуни, па се пшеница превози у веће силосе.
Руководилац силоса Дејан Ћосић рекао да располажу складишним капацитетом од 1.500 тона и подно складиште од две хиљаде тона.
“До сто трактора прође, радимо од јутра до мрака“, рекао је Ћосић.
Зрно има влагу до тринаест и по одсто. Хектолитар је висок често изнад 80. Извозници пшенице очекују да ће берза реаговати одмах по завршетку жетве.
Илустрација: Коначна цена требало би да се зна по завршетку жетве
Дејан Јовановић из компаније “Конзул” већ 30. јуна очекује да ће бити крај жетве како би се формирала коначна цена.
“Приноси су у овом моменту негде око шест тона по хектару у просеку. Чак неки бољи произвођачи који воде стриктно рачуна о производњи постизали су приносе и преко осам тона по хектару”, казао је Јовановић.
По рачуници Задружног савеза Војводине, улагања по једном хектару пшенице су била око 160.000 динара.
Из Задружног савеза Војводине наводе да за просечни принос од пет и по тона цена трошкова производње јесте 29,63 динара по килограму.
“Што значи да би у моменту продаје проиозвођач са просечним приносом, уколико би је продао испод ове цене, остварио губитак”, рекла је председница Задружног савеза Војводине Јована Несторов.
На манифестацији “Жетвени дан” која је одржана у Новом Милошеву, Задружни савез Војводине, још једном је предложио да држава као меру помоћи субвенционише камате на кредите код пословних банака. Затражено је и хитно доношење уредбе за субвенције по основу декларисаног семена.
Илустрација: Из Задружног савеза Војводине наводе да за просечни принос од пет и по тона цена трошкова производње јесте 29,63 динара по килограму
Државна секретарка Министарства пољопривреде Ивана Поповић није оптимистично одговорила.
“Али оно што је у овом тренутку став нашег министарства јесте да не видимо у буџету на нашем простора за тако нешто”, рекла је Поповићева.
Из Министарства су у више наврата поручили да желе да преговарају и са пољопривредним удружењима дођу до најбољих решења којима би помогли пољопривредницима.
Извор: https://www.rts.rs/vesti/ekonomija/5473151/ratari-zetva-otkupna-cena.html