Село Подлокањ, у Банату, старо 102 године, изнедрило је “краља кулена”, Ивана Релотића, чија животна, али и предузетничка прича, никога не оставља равнодушним.
– Бићу искрен, сиротиња и глад ме натерало да почнем да се бавим производњом за сопствене потребе, а ови људи су такође битни, исто колико и ја, зато што сви од овог једемо ‘леба – почиње своју причу Релотић за Јутјуб канал Ловац на укусе, док се око њега ради, а кулен виси окачен о импровизовану радионицу, како он каже.
Банатски свињокољ је у току, а домаћин прво истиче ракију, као традицију за почетак доброг рада. Иван себе не сматра краљем кулена, иако га по том надимку већина зна. За себе каже да је обичан човек, који је решио да живи скромно и остане на селу.
– Свако може да направи кулен. Мени кажу “Кулен може да се направи само у Срему”. Па, је л’ се аутомобили праве само у Немачкој? Свако ко има добру вољу може да направи – истиче он.
Од тинејџерских дана се заинтересовао за производњу, а док је био возач за Русију носио је колегама. Рус му је за први кулен дао 50 евра. Првих 10 година кулен је поклањао.
– Сматрам да сам успео. Али, највећи мој успех је што сам се ослободио камиона, већ две године га не возим. Највећи фан је певач Пеђа Меденица, кошаркаш Стефан Бирчевић, као и женска фудбалска репрезентација – објашњава Иван и додаје да је његов кулен стигао од Чилеа до Гренланда.
Иван је за камере и широк аудиторијум поделио свој рецепт без задршке, а за крај додао да пише књигу, чији предговор иде:
– Подлокањ, Србија, зима 2007. године. Имао сам тада 16 година, главни мајстор је био један мој рођак. Као велика већина волео сам кулен, али сам га ретко себи могао приуштити. Дете 90-их, ратови, немаштина. Жељан сам био свега. У неким новинама сам прочитао да се у стара времена од једне свиње правио само један кулен. Рекао сам тада рођаку “Ујо, ја бих да направимо један кулен”. Ако у вама нема љубави, ова књига није за вас – стоји у предговору.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9511295/ivan-iz-banata-bio-sirotinja-a-danas-ima-razvijen-unosan-biznis