Србија ће уз подршку Фонда за развој Саудијске Арабије инвестирати 75 милиона долара у изградњу система за наводњавање, што би требало да омогући снабдевање водом за скоро 9.000 хектара пољопривредног земљишта. Иако ова вест звучи као значајан помак, није први пут да се најављују велике инвестиције у наводњавање – питање је шта је до сада урађено и колико ће овај пројекат заиста променити стање на терену.
Деценије обећања, мало резултата
Наводњавање у Србији годинама се представља као приоритет, али конкретни помаци су спори и недовољни. Још 2014. године тадашњи државни врх најављивао је велике инвестиције у водопривредну инфраструктуру, укључујући и потенцијалне стране кредите за изградњу система за наводњавање. У 2017. години помињан је зајам Уједињених Арапских Емирата од 100 милиона долара за исту намену, али велики део тих средстава или није искоришћен или су пројекти трајали дуже од планираног.
Исти проблем се јавио и са најављеним улагањима Светске банке и других међународних институција – планови су били амбициозни, али су на крају обухватили тек делимичну обнову постојећих канала, без ширег ефекта на пољопривреду. Док се на терену произвођачи и даље боре са сушом, велика обећања о развоју наводњавања остајала су на папиру или су реализована у далеко мањем обиму од најављеног.
Шта овај пројекат доноси?
Према званичним подацима, новац из саудијског фонда биће усмерен на изградњу водних објеката у Новом и Старом Сланкамену, хидромелиорациони систем „Сурчинско Доње поље“, као и дистрибутивну мрежу система „Јасеничке капи“ у Тополи. Ако се овај план оствари, могао би да значајно побољша снабдевање водом за пољопривреднике у овим подручјима, али остаје питање да ли ће реализација бити брза и ефикасна или ће се, као и раније, годинама чекати на прве резултате.
Представници Министарства пољопривреде истичу да је пројекат стратешки важан. „Држава је у потпуности посвећена унапређењу пољопривредне инфраструктуре, а овај пројекат ће донети значајне користи нашим пољопривредницима“, поручила је шеф Кабинета министра Ања Јавор.
Опрез пре славља
Српска пољопривреда не може да се ослони на непоуздане временске услове, али ни на празна обећања. Ако ова инвестиција коначно донесе конкретне резултате, могла би да помогне хиљадама пољопривредника, али је кључно да јавност прати како ће се пројекат реализовати. Србија је већ имала прилику да гради озбиљну мрежу за наводњавање – питање је да ли је сада научила лекцију и да ли ће овај нови аранжман заиста донети промену.