Пословно удружење “Житоунија” – Удружење мллинске, пекарске и тестенинарске производње Србије тражи од Владе да укине Уредбу о ограниченим ценама брашна или да дозволи поскупљење производа, уколико се не изнађу друге компензације.

Основно удружење “Житоунија” – Удружење мллинске, пекарске и тестенинарске производње Србије упутило је захтев Влади Србије да укине Уредбу о ограниченим ценама брашна или да омогући повећање цена, како би се омогућила одрживост производње и снабдевање тржишта.

Захтев је упућен имајући у виду да важење Уредбе не продужава после 28. фебруара 2025. године.

Уколико се то не догоди, “Житоунија” упозорава да ће доћи до несташице брашна у малим паковањима, јер произвођачи неће бити у могућности да одрже досадашње цене.

Тренутно су, по Уредби, произвођачке цене за брашно Т-500 ограничене на 40,90 динара, а за Т-400 на 45 динара. По овим ценама, на тржишту се не може пословати одрживо, због чега се предлаже да се цене брашна у малопродаји коригују у складу са реалним трошковима производње.

“Мали трошак за купце”

Директор “Житоуније” Здравко Шајатовић изјавио је за “Дневник” да ће Удружење инсистирати на укидању Уредбе, али да очекује како би могао бити пронађен компромис у виду повећања цена.

“Уколико се захтеви не испуне, доћи ће до поремећаја на тржишту. Ми смо свесни социјалне компоненте ових мера, али је неприхватљиво да цео терет падне на мллинску индустрију која брашно пакује у килограме. У том случају, доћи ће до смањења испорука и могућа је несташица”, рекао је Шајатовић.

Према његовим речима, цена брашна типа Т-500, која је ограничена на 40,90 динара, требало би да се повећа како би произвођачи могли да наставе са испорукама.

Такође, Шајатовић истиче да су трошкови производње у сталном порасту, док ограничене цене брашна угрожавају пословање.

“Наша процена је да би тржишне цене морале да досегну 52 динара за Т-500 и 55 динара за Т-400, како би се производња наставила без проблема”, навео је он.

Системски проблем

Систем државних субвенција не може покрити разлику у трошковима производње и ограничених цена брашна, због чега произвођачи трпе губитке.

Како се наводи у анализи тржишта, тренутне субвенције покривају само део трошкова, док остали део пада на терет произвођача.

“Неопходно је да се нађе одрживо решење како би тржиште остало стабилно. Ако се Уредба не укине, снабдевање тржишта може бити угрожено”, истиче се у саопштењу “Житоуније”.

Према подацима, највећи део тржишта брашна у Србији долази из домаће производње, док се мањи део увози из суседних земаља.

Уколико дође до проблема са снабдевањем, цена брашна може нагло скочити, што би могло изазвати проблеме на тржишту.

Извор: ДНЕВНИК

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.