У односу на прошлу годину највише су порасле произвођачке цене у сточарству, показује извештај РЗС За годину дана у Србији највише су порасле откупне цене стоке, што се одражава и на цену меса у малопродаји.

Последњи објављени извештај Републичког завода за статистику (РЗС) показује да су у мају ове године, у односу на исти месец 2023, произвођачке цене свиња порасле 9,4 одсто, а говеда 5,7. Истовремено само су у сектору живинарства падале цене – живина је била јефтина у окупу 15,9 процената, док су од свих пољопривредних производа највише снижене откупне цене јаја, и то за више од трећину (33,8 одсто). Откупне цене млека у овом периоду порасле су 0,5 одсто, воћа 1,9, док је рекордан раст забележен код индустријског биља – 12,9. Произвођачке цене поврћа биле су ниже такође за око 30 одсто у односу на прошлу годину.

Занимљиво је рецимо да је кромпир који је неколико узастопних година био рекордер у повећању цена у откупу сада већ дужи период на зачељу листе, а произвођачке цене смањене су 17,5 одсто. Житарице су биле јефтиније седам одсто у просеку, пшеница 4,7, а кукуруз 7,4.

Предвидивост произвођачких цена посебно житарица, нешто је на чему пољопривредници већ дуже време инсистирају, иако је јасно да на њихове зараде утичу многобројне околности које се дешавају на светском тржишту.

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић истакао је недавно да је пољопривредницима доступна могућност ефикасног осигурања цена житарица и уљарица коришћењем фјучерс тржишта, док је производ још на њиви у самој фази производње. Ово је јако важно јер омогућава пољопривредницима да предупреде било какву непредвидивост и осигурају сигуран приход за своје производе.

– Сигурност у погледу цена пољопривредних производа је од великог, ако не и од пресудног значаја за српски аграр. Промене цена житарица и уљарица на светском тржишту рефлектују се и на Србију, а осцилације цена се могу очекивати и у наредном периоду услед климатских промена које имају утицај на обим производње – истакао је недавно Момировић на састанку са представницима новосадске Продуктне берзе. Он је истакао да ће Министарство трговине наставити са улагањима које ће довести до подизања организованости и безбедности нашег тржишта, док ће заједно са Продуктном берзом Нови Сад и експертима у овој области покренути системску, континуирану кампању едукације у вези са начином осигурања цене житарица и уљарица на постојећим терминским тржиштима.

Извор: ПОЛИТИКА

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.