Протекла седмица донела је промене у ценама поврћа на зеленим пијацама широм Србије, док је ситуација са воћем углавном остала стабилна. На пијацама у Лесковцу, раст цена био је приметан код краставца корнишона, белог лука, паприке бабуре и парадајза. Репортери са терена примећују да су временски услови и смањена понуда главне узроке скока цена ових производа.

Насупрот томе, цене воћа нису забележиле значајне промене. Јабуке и грожђе су наставили да доминирају на кванташким пијацама, док су малине и боровнице постале повољније због слабије потражње. На пијаци у Београду, боља понуда грожђа довела је до пада његове цене, а слично се догодило и у Кикинди, где су беле сорте грожђа биле приступачније него претходне недеље.

Што се тиче Хрватске, ситуација је донекле слична, али уз знатно стабилнији тренд цена. На хрватским пијацама, цене поврћа су у просеку биле 10-15% више него у Србији. Приметно је да су производи попут парадајза и краставца, који су у Србији доживели пораст цена, у Хрватској задржали стабилнији ниво, што говори о различитим тржишним условима и пољопривредним праксама између две земље.

Посебно је занимљив пример грожђа, чија је цена опала на обе стране границе, али из различитих разлога. У Србији, боља понуда на кванташким пијацама оборила је цену, док је у Хрватској смањење потражње био кључан фактор. Ова два примера указују на динамичност тржишта и утицај сезонских услова на цене.

У Ужицу су пад цена осетили производи попут кромпира, лимуна и црног лука, док су банане и краставци поскупели. Све у свему, тржиште воћа и поврћа у Србији показује изразиту осцилацију цена, док је у Хрватској стабилност цена израженија, што би могло привући већи број потрошача на српско тржиште због повољнијих цена основних пољопривредних производа.

Оно што се може приметити из ценовника је то да је кванташка пијаца у Нишу међу најскупљима па је за нишлије парадајз доступан по цени од 200 динара, а купус купују за 90 динра. Ових дана се причало да би цена купуса могла да достигне и 150 динара у малопродајним објектима. У другим местима парадајз је од 100 до 120 а купус 40 д0 65 динара.

Трендови цена у Србији:

У Лесковцу је дошло до раста цена код поврћа попут бораније, краставца корнишона, белог лука, паприке бабуре и парадајза. Код воћа, није било значајних промена, док је понуда остала стабилна. Јабуке и грожђе бележе бољу понуду на кванташкој пијаци у Београду, док су цене малине и боровнице опале. У Ужицу је забележен пад цена белог лука, црног лука, кромпира, лимуна и шаргарепе. Цене поврћа у Србији су варирале зависно од локације, па су тако у Кикинди краставци забележили пад, док је у Пироту цена грожђа опала због повећане понуде.

Трендови цена у Хрватској:

У Хрватској, у истом периоду, бележи се слична ситуација са воћем и поврћем, али са нешто мањим осцилацијама у ценама. Важно је напоменути да је курс евра био 117,06 РСД, што нам омогућава лакше поређење цена. Према доступним подацима, воће и поврће су у Хрватској скупљи у просеку за 10–15% у односу на цене у Србији, посебно код производа попут парадајза и грожђа. Разлог за то могу бити различити трошкови транспорта и другачији систем субвенција у пољопривреди.

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.