Због последица суше и благог раста цена сточне хране у целом региону скоро је извесно да ће трговци да истакну нове ценовнике око празника. – Тражња традицонално расте због слава Наредна два-три месеца, док још има залиха, не очекује се раст цена меса, али почетком идуће године свакако. Тада ће све ово што се догађало овога лета, а то су екстремне суше, доћи на наплату, вести су које стижу из региона од утицајних аналитичара, а које се засигурно могу применити и на Србију. Како се истиче, озбиљнији сточари имају нешто из сопствене производње житарица па њих проблеми неће толико погодити као оне који ће морати да купују житарице на тржишту где ће цена бити виша, пренео је портал „Пословни” осврћући се на тренутне прилике на хрватском тржишту.

Колутови сира гаранција за банку

Стручњаци предвиђају да ће велике количине житарица, због неповољне материјалне ситуације ратара која траје неколико сезона, углавном бити извезено иако су цене релативно ниске, а да ће се касније оне увозити и за сточну храну.

Нешто од ових предвиђања већ је почело да се и остварује с разликом да Србија има добре прелазне залихе житарица и чини се нешто лагоднију ситуацију него друге државе у окружењу. Ипак, последњи месечни извештај Система тржишних информација пољопривреде Србије (СТИПС) показује да је цена сточне хране на домаћем тржишту већ у августу била у благом порасту у односу на претходни месец.

Како се наводи, на продајним местима примећена је слабија понуда кукуруза, најчешће упакованог у џакове од 50 килограма. У понуди пшенице, сточног јечма и осталих компоненти за припрему квалитетне сточне хране није било значајнијих промена. Окруњени кукуруз на пијацама и силосима био је скупљи у односу на јул. Цена пшенице на пијацама такође је била нешто виша, док је у силосима задржала стабилан износ.

Аграрни аналитичар Горан Ђаковић рекао је за „Политику” да је поскупљење меса у периоду око празника и на нашем тржишту извесно.

Како каже, упркос слабијем роду кукуруза због суше, али и других ратарских култура очекиван је благи раст цена сточне хране.

– Али не и онај који би се очекивао када овако лош род стигне на бербу. Међутим, због пренетих залиха из прошле године имамо стабилне количине како кукуруза тако и пшенице – рекао је он и додао да се може очекивати да крајем године дође до раста цене стоке па и меса, јер због празника и слава традиционално расте тражња.

Ђаковић напомиње да оно што је овде проблем јесте пад домаће производње стоке па самим тим и понуде. Одговор на овај проблем, како сматра, не би требало да буде увоз, већ подизање домаће производње.

Подсетимо, представници Министарства пољопривреде недавно су се састали с представницима Удружења одгајивача свиња Србије и представницима кланица и предузећа за производњу и дистрибуцију меса и месних прерађевина, како би обе стране изнеле проблеме и изазове с којима се суочавају.

Помоћник министра пољопривреде Ненад Катанић истакао је да је циљ државе да помогне одгајивачима, што већ и чини, пре свега кроз разне мере подршке које су њима намењене, али да је истовремено задатак и да се сачува домаћа кланична индустрија.

На састанку је предложено да се у наредном периоду формира оперативна радна група и успоставе бољи пословни односи између произвођача и кланица, уз дугорочне уговоре који би дефинисали њихове односе.

Извор: ПОЛИТИКА 

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.