Сједињене Америчке Државе поново се суочавају са кризом у сектору живинарства због новог таласа птичјег грипа, који доводи до масовног клања живине и наглог раста цена јаја.
Овај вирус, који хара од 2022. године, приморава фармере да месечно усмрте милионе кокошки и пилића, што драстично смањује понуду на тржишту.Према подацима Министарства пољопривреде САД, просечна цена паковања од 12 јаја у децембру 2024. достигла је 4,15 долара (0,33 долара по комаду), што је више него дупло у односу на лето 2023. Очекује се да ће током 2025. цене порасти за још 20 одсто, а у неким деловима земље потрошачи већ плаћају знатно више од просечне цене. У појединим супермаркетима јаја су потпуно нестала са рафова, док неке продавнице уводе ограничења на куповину.
Никола Голо из предузећа Бјекић Фарм, која се бави производњом јаја, каже да када се појави птичји грип, ветеринарске институције спроводе врло ригорозне и строге мере.
“Забрањује се продаја и транспорт било каквих производа са фарми – укључујући јаја, кокошке и друге производе. Једноставно речено, настаје ванредна ситуација”, наводи Голо.
Када се то догоди, долази до нагомилавања робе у магацинима.
“Јаја и други производи остају неискоришћени јер је продаја забрањена. На тржишту се тада формирају залихе, што може довести до поремећаја у снабдевању. Истовремено, производи из других извора улазе на тржиште, што може утицати на повећање цена. У таквим ситуацијама најчешће долази до повећања цена, јер се понуда смањује, док потражња остаје иста или расте”, објашњава наш саговорник и додаје да се, када је реч о Србији, епидемија птичјег грипа прошли пут догодила у периоду 2020. и 2021. године, али од тада се, на срећу, ова болест није поново појављивала на овим просторима.
Илустрација: Производња и снабдевање јајима је стабилно и не очекују се проблеми
У зависности од класе и произвођача, у цене јаја у Србији се крећу од 15 до 40 динара. Нешто јефтинија су произведена на великим фармама, док су мала газдинства са такозваним домаћим јајима, што подразумева бољи квалитет, скупља и цена се креће од 30 до 40 динара.
На питање да ли можемо на домаћем тржишту очекивати поскупљења, наш саговорник из предузећа Бјекић Фарм оцењује да је сада ситуација са снабдевањем и уопште производњом стабилна.
“Очекујем да цена остане иста или да дође до благог пада, јер је понуда заиста велика. На тржишту постоји неколико великих произвођача – највећи има око 1.300.000 кокошака, док други има око 1.100.000, што значи да они континуирано пласирају велике количине јаја”, каже Никола Голо.
Он даље објашњава да су то само само највећи произвођачи, али да има и других великих фарми.
“У суштини, понуда је огромна. Производни капацитети су значајни, модернизовани и омогућавају држање већег броја кокошака на истом простору, јер се прелази на систем кавезног узгоја у више нивоа. Процес је аутоматизован, користе се савремене технологије”, наводи наш саговорник.
Прошле године у ЕУ најскупља јаја имала је Хрватска. Према подацима Еуростата килограм јаја у септембру је у просеку коштао 2,75 евра.
На врху ценовног нивоа прошле године биле су још и Аустрија са 2,70 евра, Малта (2,57) и Италија (2,52 евра). Просек ЕУ је 2,12 евра, што значи да су јаја у Хрватској 30 одсто скупља од ЕУ просека. Најјефтинија јаја су у Чешкој (1,72 евра килограм) и Кипру (1,73 евра).
Извор: https://biznis.rs/vesti/srbija/nece-biti-povecanja-cena-jaja-u-srbiji-moze-se-ocekivati-i-blagi-pad/