Прва асоцијација на пољопривреду је село и сеоска подручја где се узгаја воће, поврће, држе фарме домаћих животиња и производи храна.  Међутим, криза која је захватила свет најпре због короне а потом и због рата у Украјини наметнуо је другачије размишљање о производњи хране. Широм света све је популарнија урбана пољопривреда која омогућава да здрави и свежи плодови буду на дохват руке. Градови немају плодне оранице али бављење пољопривредом на асфалту је итекако могуће. У Лондону постоје јавни воћњаци у парковима где свако може да дође и набере воће, узгој зачинског биља у саксијама на тераси већ је постао готово уобичајен тренд а све је више и урбаних пчелара. Сваки комад земље, рецимо испред стамбене зграде, све чешће се претвара у баштицу где станари гаје одређене врсте поврћа.

Зидни систем узгоја

За модерним трендовима не заостаје ни Београд је последњих година све већи број баштенских заједница. За узгој поврћа користи се буквално све од равних кровова на зградама, платоа испред солитера или запуштено земљиште у срцу града које је деценијама било зарасло у коров. Баштенске заједнице представљају отворене површине смештене у градском језгру на којима појединци или групе узгајају биљке по сопственом избору. Њихова величина варира од педесетак квадратних метара до неколико хектара, а посед може бити у јавном или у приватном власништву. Међутим, како је интересовање људи за ову врсту урбане пољопривреде огромно а слободних парцела је јако мало ваљало би размотрити неке од врло корисних идеја које се већ успешно примењују у иностранству.

Илустрација: За узгој биљака се користе постојећи зидови или ограде

Једна од новина је зидни систем или како се популарно зове „ живи зид“. За узгој биљака се користе постојећи зидови или ограде. На њих се могу монтирати жардињере или специјални модули који обезбеђује опциони резервоар течности одвојен од биљке и супстрата и уметак за саксије који олакшава замену биљака. Модули су закачени за хоризонталне шине и покривају зид у облику каскада како би вода лакше циркулисала. Сваки уметак за саксије опремљен је решетком од нерђајућег челика а додатне цеви између самих каскада могу се користити наводњавање и одводњавање сваког реда засебно у односу на целину. На овај начин се може гајити зачинско биље, салата, поврће које не захтева превише простора или јагоде.

Други такође врло интересантан начин је назван градско буре. У питању је робуснија верзија где се канистери са биљкама слажу око специјалне подлоге у облику бурета пречника 95 цм. Користи се 9 сегмената који су престенасто повезани  у једну интегралну целину за узгој биљака. Истовремено се унутар бурета налазе и системи за наводњавање и одводњавање као и остала техничка подршка. Буре се практично може сместити било а користити за производњу одређених врста поврћа, зачинског биља или цвећа.

Баште на крововима

Баште на кровима нису новина али су последњих неколико година постале хит у свету. За узгој поврћа користе се равни кровови где се постављају контејнери са земљом у коју се саде биљке. За заштиту од високих температура и јаког сунца користе се мреже за засенчивање. На овај начин могуће је узгајати било коју врсту поврћа од краставаца, парадајза до бораније, грашка чак и мање количине кромпира. Предност је што се биљке налазе на великим висинама па је мања могућност развоја корова што значајно олакшава узгој који може у потпуности бити органски. Проблем опрашивања биљака решава се постављањем кошница са пчелама па је корист двострука ем имате свеже поврће, ем пчеле производе мед.

 

Илустрација: Илустрација: Урбано пчеларство је све популарније чак и у Београду

Иначе, листа градова у којима се развија урбано пчеларство је све дужа од Париза и Лондона где се кошнице налазе чак и на крову Бакингемске палате  до Београда који има изузетно повољне услове за овај вид пчеларења. Наиме, паркови у нашој престоници богати су различитим врстама медоносних биљака а имамо и три врсте липе – ситнолисне, крупнолисне и сребрнолисне које цветају више два месеца што је права гозба за пчеле.

Урбана пољопривреда је у великом је успону свуда у свету и то из више разлога. Пре свега очување биодиверзитета и увећање зелених површина које су неопходне у већини градова. Други, али не и мање важан аспект је смањење трошкова за храну при чему су плодови здравији и свежији чиме се додатно подиже свест људи о важности здравог начина живота и смањењу оболења код становништва у градским срединама.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.