Товни говедари из Стапара истичу да је откупна цена јунади тренутно задовољавајућа, али наглашавају да проблем представљају високе цене телади за даљи тов. Према речима једног од узгајивача, тренутна цена јунади износи око 3 евра по килограму, што је прихватљиво, али додаје: “Телади готово да нема на тржишту, а оно што је доступно, увози се и плаћа по високим ценама. За једно теле сименталске расе морамо издвојити чак и до хиљаду евра, што значајно увећава трошкове”.

Субвенције по грлу говеда играју кључну улогу у одржавању овог посла. Узгајивачи добијају 22.000 динара по товном јунади, што је, како кажу, од изузетног значаја за покривање трошкова. “Без тих субвенција, тешко да бисмо били у плусу. Са њима некако издржавамо. Редовна исплата ових средстава много нам значи и надамо се да ће држава наставити са овом мером “– истиче саговорник.

Када је реч о расама које гаје, у стајама доминирају сименталци, док део чини холштајн-фризијска раса. Узгајивачи истичу да, упркос изазовима, успевају да одрже производњу захваљујући доброј организацији и љубави према овом послу. У овом смо послу већ три деценије. Почели смо из љубави и захваљујући томе опстајемо. Срећом, и наша деца су остала на пољопривреди, тако да има ко да настави породичну традицију – каже узгајивач. Што се тиче пласмана јунади, проблеми су минимални, јер сарађују са озбиљним кланицама које редовно измирују своје обавезе.

На питање о будућим плановима и потреби за подршком, узгајивачи су једногласни: “Држава мора наставити са субвенционисањем и креирањем политика које ће привући младе да се баве пољопривредом. Без подршке, овај посао нема будућност”.

Остаје да се види да ли ће у наредној буџетској години мере подршке товном говедарству остати на садашњем нивоу и тиме обезбедити одрживост за узгајиваче који деценијама улажу труд у овај посао.

Извор: РТВ

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.